​Diyarbakırlı Ermeni yazar Mıgırdiç Margosyan`ın kitapları PEN Türkiye tarafından ayın kitabı seçild - Gündem
28 Mayıs 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Մարերի / Օր : Սիմ / Ժամ : Երկրատես

Gündem :

06 Ekim 2018  

​Diyarbakırlı Ermeni yazar Mıgırdiç Margosyan`ın kitapları PEN Türkiye tarafından ayın kitabı seçild

​Diyarbakırlı Ermeni yazar Mıgırdiç Margosyan`ın kitapları PEN Türkiye tarafından ayın kitabı seçild ​Diyarbakırlı Ermeni yazar Mıgırdiç Margosyan`ın kitapları PEN Türkiye tarafından ayın kitabı seçildi
P.E.N. Türkiye Yazarlar Derneği, dört yıl aradan sonra düzenlenen 6. Diyarbakır Kitap Fuarı Onur Konuğu, Ermeni yazar Mıgırdiç Margosyan'ın bütün kitaplarını ayın kitabı olarak seçti.

P.E.N tarafından konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Fuarda Diyarbakır'da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Margosyan 1938’de Diyarbakır'ın Gavur (Hançapek) Mahallesi'nde doğdu. Babası onu anadili Ermenice’yi öğrensin diye İstanbul’a yolladı. İstanbul yolculukları, Diyarbakır’a geri dönüşler “Söyle Margos Nerelisen?”, “Gavur Mahallesi”, “Biletimiz İstanbul'a Kesildi” gibi kitaplarında hikâye edilir.

Halkları, hele Ermeniler ile Türkler arasındaki ilişkiyi tarafsızca, sevecenlikle ele alır. Eserlerinden mizah gibi hüzün de eksik olmaz. Ama Karagözyan Ermeni Yetimhanesi'ne yerleştirildikleri zaman Ermeni çocukların 'Koşuun! Koşuun! Anadolu'dan Kürtler gelmiş!" demelerini hiç unutmamıştır. Mıgırdiç Margosyan kolay anlaşılır, yalın, tatlı dilli kitaplarıyla Ayın Kitabı’nın yazarı…".Bu haber erm....ber kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.
+