​Macron, Aznavour’un cenaze töreninde duyguslal bir konuşma yaptı: “Dünya Ermenileri, bugün aklımda - Gündem
28 Mayıs 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Մարերի / Օր : Սիմ / Ժամ : Շառաւիղեալ

Gündem :

06 Ekim 2018  

​Macron, Aznavour’un cenaze töreninde duyguslal bir konuşma yaptı: “Dünya Ermenileri, bugün aklımda

​Macron, Aznavour’un cenaze töreninde duyguslal bir konuşma yaptı: “Dünya Ermenileri, bugün aklımda ​Macron, Aznavour’un cenaze töreninde duyguslal bir konuşma yaptı: “Dünya Ermenileri, bugün aklımda sizsiniz “
1 Ekim Pazartesi günü Fransa'nın güneyindeki Alpilles'deki evinde 94 yaşında hayatını kaybeden Fransız-Ermeni şarkıcı Charles Aznavour için Fransa'nın başkenti Paris'te bugün cenaze töreni düzenlendi.

Tören, Fransa'da devlet törenlerinin düzenlendiği Les Invalides Askeri Müzesi'nin avlusunda gerçekleşti. Aznavour'un Fransız bayrağına sarılı naaşı avluya askerler eşliğinde getirilirken, önce Ermenistan'ın, ardından da Fransa'nın milli marşları çalındı. Cenaze töreninin ev sahipliğini yapan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron duygusal bir konuşma yaptı:

Konuşmasında Charles Aznavour'un bir yüzyıl yaşamak istediğini fakat ölümün birkaҫ yıl erken geldiğini vurgulayan Macron “Bu boşluk bize karanlık getirdi. Yüzlerce insan iҫin bir derman ve güҫ idi, şimdi ise o bizi bırakıp gidiyor” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Charles Aznavour’un bütün misyonlardan en ҫok sadakatı tercih ettiğini söyledi:

“Ermenistan'a, karısına, ailesine, arkadaşlarına , tanıdıklarına ve yabancılara sadıktı. Aznavour, Ermenistan'ın oğlu, büyükelçisi, 1988 deprem kurbanlarına elini uzatan hayırsever çocuğuydu. Soykırımın bıraktığı acıya rağmen, Aznavour mücadelesine devam etti. Aznavour, hep Ermenistan ile Ermeni halkı hakkında şarkı söyleyere , susturmaya ҫalıştıkları insanların onurunu savunmaya ҫabalanmıştı. Onun sayesinde Ermenistan, Fransa'ya çok şey verdi. Onun aracılığıyla, bir millet olarak, ülkelerini terk etmek ve bize sığınmak için gelen tüm Ermenilere borçlu olduğumuzu hatırlamak gerek. Bu ortak bir kaderdir. Dünya Ermenileri, bugün aklımda sizsiniz. “

Uzun yıllar boyunca milyonlarca insanın, sıkıntı, umut ve neşe anlarında bu benzeri olmayan şairin bıraktığı şarkıları ve şiirlerini hatırlayacağını dile getiren Cumhurbaşkanı Macron konuşmasını şu ifadelerle tamamladı:

“Herkesin gönlünde Charles Aznavour, gülümseyerek, eli cebinde, dik yürümye devam edecek. Bizi artık terk etmeyecek, ҫünkü Fransa’da şairler asla ölmez”Bu haber .... kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.
+