​Ermenistan savunma bütçesi büyüyor ve Ermeni ordusu modernleşiyor - Gündem
27 Mayıs 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Մարերի / Օր : Վահագն / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

07 Ekim 2018  

​Ermenistan savunma bütçesi büyüyor ve Ermeni ordusu modernleşiyor

​Ermenistan savunma bütçesi büyüyor ve Ermeni ordusu modernleşiyor ​Ermenistan savunma bütçesi büyüyor ve Ermeni ordusu modernleşiyor
Ermenistan tarihinde ilk defa ülkenin savunma bütçesi 600 milyon doları aştı. Bu büyüme eğilimi Ermeni ordusunun modernleşmesi açısından iyimserlik ve umut vaat ediyor.

2019 yılında Ermenistan Devlet Bütçesi'nde savunma için öngörülen masrafların büyümesi Ermenistan’ın bölgede esas düşmanı olan Azerbaycan’dan geri kalmasını önleyip aradaki farkı azaltır. Yani Ermenistan Silahlı Kuvvetleri emin adımlarla modernleşmeye doğru ilerliyor.

Ermenistan Devlet bütçesine göre 2019 yılında Ermenistan Savunma Bakanlığına 307 milyar dram, yani 626 milyon dolar verilmesi öngörülüyor. Bu rakam Ermenistan tarihinde benzeri olmayan bir büyümenin göstergesidir. Geçen 2018 yılı için öngörülen bütçeyle kıyasladığımızda savunma bütçesinde yüzde 25 artış kaydedildi.

2015-2016 yıllarından itibaren Ermenistan modern silah alma konusunda ciddi adımlar atmaya başladı. Rusya ile özel kredi anlaşması çerçevesinde Ermenistan “Avtobaza M” radyo bilişim elektronik sistemi, “İskender” ve “Verba” hava savunma sistemleri, “Kornet M” tanksavar silahı, “Tor” füze sistemi, “Smerç” Çok namlulu roketatar sistemi ve başka birçok silah elde etti.

Bilindiği gibi Ermenistan, silah alımını Rusya’nın iç pazar için öngörülen fiyatlarla gerçekleştiriyor. Bu gerçeği göz önüne aldığımızda mesela 626 milyon dolardan eğer 100-150 milyon dolarlık kısmı silah alımına yöneltilse gayet verimli bir sonuç ortaya çıkar.

Ermenistan yönetimi yeterli ölçüde füze sistemleri elde ettikten sonra şimdi daha çok savaş uçaklarına odaklanmaya hazırlanıyor. Yakın gelecekte özellikle Rus yapımı 4’üncü nesil Su-30 SM savaş uçaklarının elde edilmesi için adımlar atılacak. Su-30 SM savaş uçakları farklı silahların kullanılmasını da sağlayabilir. Mesela X59 MK füzelerle yüklenen Su-30 savaş uçakları 285 km uzaklığındaki hedeflere ulaşabilirler. Ayrıca düşmanın hava savunma sistemlerine karşı mücadelede de bu savaş uçakları etkili olacak.


Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+