​Ermenistan Ulusal Meclisi Başkan Yardımcısı Antalya’da Meclis Başkanları Toplantısı’nda konuştu - Gündem
04 Haziran 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Մարերի / Օր : Մարգար / Ժամ : Շաւաղօտ

Gündem :

10 Ekim 2018  

​Ermenistan Ulusal Meclisi Başkan Yardımcısı Antalya’da Meclis Başkanları Toplantısı’nda konuştu

​Ermenistan Ulusal Meclisi Başkan Yardımcısı Antalya’da Meclis Başkanları Toplantısı’nda konuştu ​Ermenistan Ulusal Meclisi Başkan Yardımcısı Antalya’da Meclis Başkanları Toplantısı’nda konuştu
Türkiye’nin Antalya şehrindeki Belek Turizm Bölgesi’nde bulunan Kaya Palazzo Otel’de 9 Ekim tarihinde düzenlenen Avrasya Meclis Başkanları Üçüncü Toplantısı’nda Ermenistan Ulusal Meclisi Başkan Yardımcısı Eduard Sharmazanov'un konuşması büyük tepki ҫekti.

Sharmazanov'un, Ermeni Soykırımı ve Dağlık Karabağ konusuna değinmesi Türk ve Azerbaycanlı yetkililerinin moralini bozdu.

Ermenistan’ın her zaman Türkiye ile ikili ilişkilerinin önkoşulsuz bir şekilde geliştirmesinden yana olduğunu vurgulayıp Türkiye tarafından Ermenistan’ın abluka altında alınmasının kabul edilemez olduğunu söyleyen Şarmazanov şöyle konuştu:

“Maalesef bugün bölgemiz terör, radikalizm, tahammülsüzlük ve zenofobi gibi sorunlarla karşı karşıya bulunuyor. Bu sene dünya Birleşmiş Milletler tarafından “Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi’nin” kabul edilişinin 70’inci yıldönümünü kutlayacak. Ermeni Soykırımı 20. Yüzyılın ilk soykırımı olarak Rusya, Almanya, Fransa gibi devletler tarafından kabul edildi. Ben soykırıma uğramış bir halkın evladı olarak eski suçları tanımadan yeni suçlardan kaçınmanın imkansız olduğunu ifade etmek istiyorum” sözlerine yer verdi.

Dağlık Karabağ meselesinin barış yoluyla çözülmesinin bölge için önemli olduğunu dile getiren Sharmazanov “Azerbaycan tarafından yürütülen dış politikasının esas stratejisi olan savaş retoriği ve saldırgan eylemleri bölgenin ve bütün kıtanın güvenliğini, istikrarını olumsuz bir şekilde etkiliyorlar” ifadelerini kullandı.Sharmazanov’un konuşmasının ardından, basına açık yapılan toplantıda ortak bildirinin okunması sırasında TBMM Başkanı Binali Yıldırım ve Azerbaycan Meclis Başkanı Oktay Esadov Ermenistan temsilcisini eleştirmişti.


Bu haber erm....ber kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.
+