​Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan’dan Erdoğan’a diyalog mesajı - Gündem
14 Kasım 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Տրե / Օր : Վանատուր / Ժամ : Շաւաղօտ

Gündem :

25 Ekim 2018  

​Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan’dan Erdoğan’a diyalog mesajı

​Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan’dan Erdoğan’a diyalog mesajı ​Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan’dan Erdoğan’a diyalog mesajı
İsviçre RTS TV kanalında program konuğu olan Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mesaj iletti.

Armen Sarkisyan, Tayyip Erdoğan ile diyaloğa hazır olduğunu aҫıklarken, sunucunun "Türkiye Cumhurbaşkanına ileteceğiniz mesajı ne?" sorusunu ise şöyle yanıtladı:

“İlk önce Erdoğan'a "Günaydın sayın Cumhurbaşkanı" derim, "Sanırım tartışacak konumuz var. Sen Türkiye’nin Devlet Başkanısın, ben de Ermenistan’ın. Ailem, atalarım Erzurum, Van ve Bitlis’ten. Eski ailemin hikayesi var. Türkiye –Ermenistan ilişkilerini neden konuşmayalım, özel hikayelerimizi neden konuşmayalım ki? Biz sadece tarih hakkında değil, geleceği de konuşmalıyız, senin ve benim ҫoҫuklarının, torunlarımızın geleceği, iki halklarımız hakkında konuşmalıyız..."

Cumhurbaşkanı Sarkisyan kendisinin Hristiyan olduğunu, Hristiyanlığın ise affetme imkanının her zaman var olduğunu öğrettiğini ancak afın sadece tanımadan sonra gelebileceğini dile getirdi.

Sarkisyan, dünyanın birҫok ülkesinde Birinci Dünya Savaşı 100. yılının anılacağı 11 Kasım etkinlikleri kapsamında 1915-1916 yılları Ermeni Soykırımının hatırlanacağı ve tanıyacağı iҫin imkan sağlanacağını umit ettiğini belirtip “Birinci Dünya Savaşı hakkında konuşurken Ermeni Soykırımını hatırlamamak imkansız. Devlet başkanlar tarafından Soykırımın tanınması ve tanıma ҫağrısı ben, Ermenistan ve bütün Ermeniler büyük bir takdirle karşılayacak “ dedi.

Ermeni Soykırımının tanınması sadece bir halkın felaketinin tanınması olmadığını söyleyen Sarkisyan “ Ermeni Soykırımı 20. yüzyılının ilk ve en büyük soykırımıdır…Önlenmediği, kınanmadığı ve tanınmadığı iҫin ileride de 20. yüzyılında yeni soykırımlara yol aҫıldı” dedi.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+