​Ermenistan sınırlarında sakinlik sürüyor - Gündem
25 Nisan 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Ցրօն / Ժամ : Արփող

Gündem :

30 Ekim 2018  

​Ermenistan sınırlarında sakinlik sürüyor

​Ermenistan sınırlarında sakinlik sürüyor ​Ermenistan sınırlarında sakinlik sürüyor
Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev arasındaki anlaşma sonucunda kurulan operativ bağlantı sayesinde Ermenistan sınırlarındaki durum sakinliğini korumaya devam ediyor.

Özellikle devamlı Azerbaycan Silahlı kuvvetleri tarafından açılan ateşten dolayı hasar gören Ermenistan’ın Tavuş İdare Bölgesi Başkanı Vahe Ğalumyan “Yerel yönetiminin sorunları ve perspektifleri” adlı toplantıdan sonra gazeteciler için yaptığı açıklamada “Son 17-18 gün içerisinde sadece 1 yerde karşılşıklı ateş olayı yaşandı. Onun dışında sınırda ateşkes ihlali yok” sözleri dile getirdi.

Ğalumyan Tavuş İdare Bölgesi sınırlarında sadece bir mevzide yaşanan karşılıklı ateşin çok kısa sürdüğünü ve durumun çok sakin olduğunu da vurguladı.

Hatırlanacağı üzere 31 Ağustos’tan beri Ermenistan-Azerbaycan sınırındaki gerginlik artmış durumundaydı. 1 Eylül’de Azerbaycan tarafından açılan ateş yüzünden Tavuş bölgesindeki bir kaç köyünde eğitim yılı başlama etkinlikler durdurulmuştu. O tarihten bu yana Azerbaycan tarafından sık sık açılan ateş sonucunda bölgede görülen maddi zararların yanısıra maalesef can kaybı ve yaralanmalar da oldu. Bağımsız Devletler Topluluğu Zirvesi için Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de Ermenistan Başbakanı ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı yaptıkları kısa görüşmede operativ bağlantı kurmaya ve ateşkes ihlallerin önünü almaya anlaştılar.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+