​Ermeni Soykırımı`nın son tanıklarından biri de dünyaya gözlerini kapadı - Gündem
20 Ağustos 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Նավասարդ / Օր : Արագած / Ժամ : Առագոտ

Gündem :

31 Ekim 2018  

​Ermeni Soykırımı`nın son tanıklarından biri de dünyaya gözlerini kapadı

​Ermeni Soykırımı`nın son tanıklarından biri de dünyaya gözlerini kapadı ​Ermeni Soykırımı`nın son tanıklarından biri de dünyaya gözlerini kapadı
Ermeni Soykırımı’ndan kurtulan, hayatının son yıllarını Kanada’nın Toronto şehrinde yaşamış olan Sirvard Kurtyan, 106 yaşında vefat etti.

“Horizon Weekly”nin haberine göre Sirvard Kurtyan, zorunlu göçün başlanmasından üç yıl önce dünyaya gelir. Tehcir sırasında annesi ile kardeşleriyle birlikte Erzurum’dan önce Türkiye’nin Doğu sınırına kadar, daha sonra ise Irak’ın Musul şehrine kadar gitmeye zorunda kalır. Bu yolculuk, tam altı ay sürer. Sirvard’ın babası 1915’de Türkler tarafından öldürülür.

Musul’da bir süre kaldıktan sonra aile, Suriye’nin Halep şehrine taşınır. O dönem Halep’e 100 binden fazla Ermeni sığınmıştı, çoğunluğu da soykırım ve tehcir sırasında kimsesiz kalan Ermeni çocuklardı.

Sirvard Halep’te okula başlar ve kısa süre sonra sınıfının en iyi okuyan öğrencisi olur. 15 yaşında Khaçik Kurtyan ile evlenir. 1974’te eşi Khaçik vefat eder, 1991’de ise Sirvard, ailesi ile birlikte Kanada’ya yerleşir.

Haberi paylaşan “Horizon Weekly”, yakında Sirvard Kurtyan’ın tam hayat öyküsünü yayaınlayacağını duyurdu.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+