​Sarkisyan-Lukaşenko görüşmesinde Azerbaycan’a silah satma konusu ele alındı - Gündem
18 Temmuz 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Մասիս / Ժամ : Առաւօտ

Gündem :

02 Kasım 2018  

​Sarkisyan-Lukaşenko görüşmesinde Azerbaycan’a silah satma konusu ele alındı

​Sarkisyan-Lukaşenko görüşmesinde Azerbaycan’a silah satma konusu ele alındı ​Sarkisyan-Lukaşenko görüşmesinde Azerbaycan’a silah satma konusu ele alındı
Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan Beyaz Rusya Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko ile Azerbaycan’a silah satma konusunda Minsk tarafından alınan kararı değerlendirdi. Minsk’te düzenlenen Münih Güvenlik Konferansı Genel oturumu ardından Sarkisyan bununla ilgili açıklamada bulundu.

Beyaz Rusya tarafından Azerbaycan’a Silah satma konusunda ne konuşulduğuna dair Sarkisyan ayrıntılar açıklamadı. Ermenistan Cumhurbaşkanı açıklamada “Beyaz Rusya’nın herhangi bir ülkeye silah satma kararı bir tarafa bırakalım. Biz çok ılımlı ve güvenilir ortamda sohbet ettik. Bütün konuları ele aldık ve Beyaz Rusya’nın bölgemizde istikrar açısından önemli bir unsur olduğunu da vurguladık” sözleri dile getirdi.

Sarkisyan’ın sözlerine göre Ermenistan ve Beyaz Rusya arasındaki ilişkiler, farklı alanlarda işbirliğinin gelişmesi ve ekonomik projeler de görüşmede konuşuldu.

Daha erken Azerbaycan, Beyaz Rusya’dan satın aldığı "Polonez" füze sistemlerinin geliştirilmiş modellerini teslim aldı. Azerbaycan’ın askeri birimlerinden birinde sistemlerin kabulü sırasında bizzat Cumhurbaşkanı İlham Aliyev hazır bulundu.Bağımsızlık tarihi boyunca Azerbaycan, Beyaz Rusya’dan yarım milyon dolar değerinde silah satın aldı. Bunun neticesinde Azerbaycan, Beyaz Rusya’nın ürettiği askeri teçhizatını en çok tüketen ülke haline geldi. Daha önce Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan bu durumla ilgili endişesini ve memnuniyetsizliğini dile getirmişti.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+