​Türkiye Ermenistan’da yakalanan Kemal Öksüz’ün iadesini talep ediyor - Gündem
25 Mayıs 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Մարերի / Օր : Ցրօն / Ժամ : Լուսակն

Gündem :

12 Kasım 2018  

​Türkiye Ermenistan’da yakalanan Kemal Öksüz’ün iadesini talep ediyor

​Türkiye Ermenistan’da yakalanan Kemal Öksüz’ün iadesini talep ediyor ​Türkiye Ermenistan’da yakalanan Kemal Öksüz’ün iadesini talep ediyor
Ermenistan’da yakalanan Türk asıllı ABD vatandaşı Ermeni karşıtı lobicilik yapan Kevin (Kemal) Öksüz’ün iadesi için Türkiye harekete geçti. Ankara Başsavcılığı, Ermenistan adli makamlarından Fetullahçı Örgütüne üyesi olmakla suçlanan Öksüz’ün iadesinin talep edildiği iddia edildi.

Talepnamede, Öksüz’ün ‘FETÖ’ örgütü adına faaliyetlerde bulunduğuna ilişkin deliller sıralandı.

Ermenistan adli makamlarınca ABD'ye iade edileceği gündeme gelen Öksüz'ün, Türkiye iade edilmesi için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının düğmeye bastığ ve iade talepnamesi hazırladığı öğrenildi. Cumhuriyet Savcısı Adem Akıncı tarafından hazırlanan ve Adalet Bakanlığı tarafından Ermenistan adli makamlarına gönderilen talepnamede önemli ayrıntılara yer verildi.

İade talepnamesine, Kemal Öksüz'ün Fettullah Gülen Cemaatinden olduğunu doğrulayan kardeşi Mehmet Öksüz'ün ifadesi konuldu. Buna göre, Mehmet Öksüz ifadesinde, şüpheli Kemal Öksüz'ün üniversite yıllarından itibaren “FETÖ” ile bağlantılı olduğunu, örgütün yurt içi ve yurt dışı faaliyetlerinde görev aldığını, çocuğunu dershaneye götürdüğü esnada kendisinden kurban istendiğini, ayrıca para aktarmasının istendiğini, bunun üzerine kardeşi ile ilişkisini tamamen kestiğini kaydetti.

Soruşturma kapsamında Kemal Öksüz'ün evinde arama yapıldığı ve örgüt mensuplarının motivasyon amacıyla üzerlerinde ve evlerinde bulundurdukları F serisi 1 ABD Doları’nın ele geçirildiği de belirtildi. MASAK'ın 2 Ekim 2017 tarihinde hazırladığı rapora dikkat çekilen talepnamede, Öksüz'ün Gülen cemaatiyle iltisaklı olan Amerikalılar ‘Turkuaz Konsey’inde yöneticilik yaptığı vurgulandı.

ABD vatandaşı olarak 'Kevin' ismini alan Kemal Öksüz, ABD Temsilciler Meclisi Etik Komitesi'ni sahte belgelerle kandırmak suçundan 23 Ağustos 2018 tarihinde İnterpol aracılığıyla arananlar listesine konuldu. ABD'nin yakalama emrine istinaden Öksüz, 29 Ağustos'tan Ermenistan'ın başkenti Yerevan’da yakalanarak tutuklandı. Ermenistan Başsavcılığı ise Kevin (Kemal) Öksüz’ü ABD’ye teslim etme kararı almış.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+