​Bartholomeos, Yunanistan’da kilise ve devleti ayıran anlaşmayla ilgili bilgilendirilmedi - Gündem
25 Mayıs 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Մարերի / Օր : Ցրօն / Ժամ : Լուսակն

Gündem :

12 Kasım 2018  

​Bartholomeos, Yunanistan’da kilise ve devleti ayıran anlaşmayla ilgili bilgilendirilmedi

​Bartholomeos, Yunanistan’da kilise ve devleti ayıran anlaşmayla ilgili bilgilendirilmedi ​Bartholomeos, Yunanistan’da kilise ve devleti ayıran anlaşmayla ilgili bilgilendirilmedi
Fener Rum Patrikhanesi resmi sitesinde yer alan habere göre, Bartholomeos, Yunanistan devlet yetkilileri ve kilise arasında, kilisenin devletten ayrılması şartlarıyla ilgili ‘anlaşma’ hakkında bilgilendirilmedi.

Yunanistan'da iktidardaki Radikal Sol Koalisyonu (SYRİZA), 2 Ekim'de anayasanın 3. Maddesinin ‘modernize' edilmesi, devletin din alanındaki tarafsızlığının pekiştirilmesi ve ‘tarihsel ve pratik nedenlerle Ortodoks Kilisesi'nin öncü kilise olarak tanınmasını öngören bir anayasa değişikliği taslağını parlamentoya sundu.Bu, halkının yüzde 98'inin kendisini Ortodoks olarak adlandıran Yunanistan için devrim niteliğindedir.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve Yunan Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu İeronomios hükümetin planladığı Anayasa değişikliği tartışmaları kapsamında bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından Çipras ve İeronomios basın toplantısı düzenleyerek, din adamlarının maaşları, Kilise'nin varlıkları, devlet ile din işlerinin düzenlenmesi konularında 15 maddelik bir mutabakat sağlandığını açıkladı.

Fener Rum Patrikhanesi resmi sitesinde yer alan haberde Fener Rum Patriği I. Bartholomeos'un, Yunanistan devlet yetkilileri ve kilise arasında, kilisenin devletten ayrılması şartlarıyla ilgili ‘anlaşma’ hakkında bilgilendirilmediği ifade edildi.
Bu haber sp.....m kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+