​Türkiye kültür varlıkları haritası yenilendi - Gündem
21 Ocak 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Արաց / Օր : Գրգոռ / Ժամ : Շառաւիղեալ

Gündem :

14 Kasım 2018  

​Türkiye kültür varlıkları haritası yenilendi -

​Türkiye kültür varlıkları haritası yenilendi ​Türkiye kültür varlıkları haritası yenilendi

Hrant Dink Vakfı kültürel miras araştırmalarının ürünlerinden biri olan Türkiye Kültür Varlıkları Haritası’nı güncelleyerek çalışmasını kamuoyuyla paylaştı

Türkiye Kültür Varlıkları Haritası, Hrant Dink Vakfı’nın kültürel miras araştırmalarının ürünlerinden biridir. Bu harita, çevrimiçi interaktif bir araştırma aracı olduğu gibi, aynı zamanda bir seyahat arkadaşıdır. Harita, çok kültürlülüğü ve Anadolu’da yaşamış farklı toplulukları görünür kılmak amacıyla Ermeni, Rum, Süryani ve Yahudi kültürel mirasını kayıt altına almakta ve bu topluluklarca kullanılmış olan kilise, okul, manastır, mezarlık, sinagog ve hastane gibi kamu binaları hakkında bilgi vermektedir.

Kasım 2018’de yapılan güncellemeyle yaklaşık 10.000 yapıya ait bilgilerin yanında, görsel-işitsel içeriğe de yer veriliyor. Hikâyeler ve şehir turları şeklinde sunulan bilgilere, 360 derece görüntüler, videolar, sesler ve fotoğraflar eşlik ediyor. Yeni güncellemeler sayesinde kullanıcılar, kültür varlıklarına ve hikayelere ek olarak bulundukları konumun çevresinde yer alan içerikleri keşfetme olanağına da sahipler.

Somut kültürel mirasın ötesine geçerek, somut olmayan kültürel mirasını da ele alan bu çalışma, hem Türkiye’nin çokkültürlü mirasını harita üzerine yerleştiriyor, hem de yeni medyaları kullanarak yok olmaya tabi tutulan hafızayı yeniden canlandırmayı hedefliyor.

Harita için tıklayınız: http://turkiyekulturvarliklari.hrantdink.org

kaynak: hrantdink.org.tr

Bu haber gazetepatika kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (gazetepatika) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+