​Uzman: Ermenistan ile Rusya`nın askeri ittifakı Azerbaycan ve Türkiye için engelleyici bir faktörd - Gündem
20 Nisan 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Արագած / Ժամ : Երկրատես

Gündem :

15 Kasım 2018  

​Uzman: Ermenistan ile Rusya`nın askeri ittifakı Azerbaycan ve Türkiye için engelleyici bir faktörd

​Uzman: Ermenistan ile Rusya`nın askeri ittifakı Azerbaycan ve Türkiye için engelleyici bir faktörd ​Uzman: Ermenistan ile Rusya`nın askeri ittifakı Azerbaycan ve Türkiye için engelleyici bir faktördür
Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Enstitüsü Müdür Yardımcısı, Rus askeri uzman Vladimir Evseyev, Ermenistan’a karşı herhangi bir savaş tehditi olduğu durumda Rusya’nın, Rus- Ermeni birleşik askeri birimini devreye sokacağını ifade etti.

Böyle bir tehdidin, Türkiye veya Azerbaycan tarafından gelebileceğini dile getiren Evseyev, “Bu, örneğin Dağlık Karabağ meselesini güç yoluyla çözme teşebbüsü olabilir” yorumun yaptı.

Uzmana göre, savaş operasyonlarının başlatılması durumunda Rusya, birleşik askeri birimini, Güney Askeri Bölge’nin güçleri yardımıyla güçlendireceğini açıkladı.

Evseyevç “Aynı zamanda Ermenistan topraklarının korunması sağlanacak, hava sahası kapatılacak ve gerektiğinde sınırların korunması için güç desteği sapğlanacak” şeklinde konuştu. Uzman, daha önce Rusya Devlet Duması Savunma ve Güvenlik Komitesi Başkan Yardımcısı Yuri Şvitkin tarafından yapılan açıklamanın, Rusya’nın resmi tutumunu ifade ettiğini duyurdu. Ermenistan’ın güvenliği konusunda Rusya’nın rolüne değinen Şvitkin, olası bir askeri saldırı durumunda Rusya’nın, Ermenistan güvenliğini sağlamaya hazır olduğunu vurgulamıştı.

Vladimir Yevseyev’e göre, Rusya’nın bu tutumu, hem Türkiye, hem Azerbaycan için engelleyici bir faktördür.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+