​Karabağ’da yeni su kanalı için 100 milyon dolarlık yatırım - Gündem
28 Ocak 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Արաց / Օր : Սիմ / Ժամ : Թաղանթեալ

Gündem :

15 Kasım 2018  

​Karabağ’da yeni su kanalı için 100 milyon dolarlık yatırım -

​Karabağ’da yeni su kanalı için 100 milyon dolarlık yatırım ​Karabağ’da yeni su kanalı için 100 milyon dolarlık yatırım

Artsakh Cumhuriyeti (Karabağ) Martakert rayonunda bulunan Sarsang barajından rayonun merkezi Martakert’e kadar su kanalı inşa edilecek. İnşaat yabancı yatırımlarla başlayacak ve birkaç yıl sürecek. Bu proje sonucunda barajdaki su Martakert’e getirilecek ve rayon merkezine yakın yaklaşık 10.000 dönüm tarımsal arazinin sulanmasını sağlayacak.

Artsakh Cumhurbaşkanı Bako Sahakyan’ın danışmanı ve özel görevler sorumlusu Arayik Harutyunyan bu proje için yabancı şirketler tarafından 100 milyon dolar yatırım yapılacağını açıkladı.

Harutyunyan’a göre bu proje Karabağ’ın en büyük tarımsal projelerinden biri olacak ve proje sonucunda Martakert rayonunda tarım sektöründe büyük çapta gelişme kaydedilecek.

Ayrıca, Arayik Harutyunyan su kanalı üzerinde hidroelektrik santrallerin inşa edileceğini de dile getirerek Karabağ’da elektrik üretiminin arttırması ve elektrik ihracatı yapılması konusunda çalışmalar gerçekleştireceklerini ifade etti.

Cumhurbaşkanı danışmanı yaptığı açıklamada “Martakert ovasının gelişmiş bir bölge olacağı gün çok uzak değil. Yakında onlarca tarımsal ürün işleme şirketi kurulacak, binlerce yeni işyeri açılacak” ifadelerini kullandı.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+