​Azerbaycan’da esir alınan Ermenistan vatandaşı için BM ve Avrupa Konseyine başvuru yapıldı - Gündem
13 Aralık 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Քաղոց / Օր : Պարխար / Ժամ : Խաւարակ

Gündem :

18 Kasım 2018  

​Azerbaycan’da esir alınan Ermenistan vatandaşı için BM ve Avrupa Konseyine başvuru yapıldı

​Azerbaycan’da esir alınan Ermenistan vatandaşı için BM ve Avrupa Konseyine başvuru yapıldı ​Azerbaycan’da esir alınan Ermenistan vatandaşı için BM ve Avrupa Konseyine başvuru yapıldı
Ermenistan Cumhuriyeti İnsan hakları savuncusu Arman Tatoyan 16 Kasım tarihinde düzenlenen Basın toplantısında Azerbaycan’da esir olarak bulunan Ermenistan vatandaşı Karen Ghazaryan için Avrupa Konseyi ve Birleşmiş Milletlere başvurduklarını açıkladı.

Tatoyan yaptığı açıklamada “Karen Ghazaryan’ın Azerbaycan sınırlarında esir alındıktan hemen sonra biz bu sürece dahil olduk, çünkü Ghazaryan’ın akrabaları bize başvurdu. Birkaç defa onlarla meseleyi konuştuk. Son zamanlarda ebeveynleri Karen’den hiç haber almadıklarını belirterek bundan dolayı duydukları rahatsızlığı dile getirdiler. Ben de direkt Avrupa Konseyi İnsan hakları ve BM yetkililerine başvurdum. Karen Ghazaryan’a karşı kötü davranış tehlikesiyle ilgili endişelerimiz var” ifadelerine yer verdi.

Ermenistan İnsan hakları savuncusu, ayrıca, Azerbaycan’ın Ghazaryan’ı sabotajcı olarak tanıtmaya çalışan iddialara karşı bunun tamamen yalan olduğuna dair deliller sunduklarını vurguladı.

Bu bağlamda Arman Tatoyan “Karen Ghazaryan sabotajcı ve asker olarak tanıtılıyor, fakat tabi elimizde olan evrakları ben uluslararası örgütlere sundum. Bu evraklarda onun sivil oldunu, askerlik yapmadığını, ilaveten sağlık sorunlar yaşadığını gösteren deliller var. Bu bilgi açık olduğundan dolayı Karen Ghazaryan’ın ruhsal hastalığı olduğunu da açıklayabilirim” şeklinde konuştu.

Tatoyan’ın sözlerine göre avukatlar tarafından da bazı uluslararası hukuk süreçleri başlatıldı ve kendileri de bu girişimlere destek olmaya çalışacaklar.

Ermenistan’ın Tavuş idari bölgesinin Berdavan köyü sakini, Ermenistan vatandaşı Karen Ghazaryan 15 Temmuz 2018 tarihinden beri Azerbaycan’da esir tutuluyor.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+