​Ermeni Protestan kilisesinin restorasyonu için Türkiye hükümeti para bulamıyor - Gündem
22 Ocak 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Արաց / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Լուսակն

Gündem :

19 Kasım 2018  

​Ermeni Protestan kilisesinin restorasyonu için Türkiye hükümeti para bulamıyor -

​Ermeni Protestan kilisesinin restorasyonu için Türkiye hükümeti para bulamıyor ​Ermeni Protestan kilisesinin restorasyonu için Türkiye hükümeti para bulamıyor

Türkiye’nin Elazığ (tarihi Kharberd) şehrinde yarı harabe halde bulunan Ermeni Protestan kilisesi tamamen yok olma tehlikesi altındadır. Kilise 1904-1907 yılları arasında inşa edildi.

Kiliseye ait arazinin (500 metre kare) şu an fiilen sahibi olan avukat Süleyman Türker kilisenin restorasyonu için gerekli maddi imkanlar yok ve bulamıyorlar.

Ermeni Protestan kilisesi Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü tarafından 1973'te koruma listesine alınmıştı.

Avukat Süleyman Türker kilisenin restörasyonu hakkında “Kilisenin restorasyonunu yapacak ekonomik gücümüz yok. Eğer devletimiz bir çalışma yapmak istiyorsa, bizler yardımcı olmaya hazırız. Çünkü tarihi eserin onarımı el ile yapılıyor, ciddi bir miktarda para gerektiriyor. Geçmiş yıllarda bir proje hazırladık. Otel yapacaktık. Gerekli izinler çıktı ama bize çok cazip gelmedi. Kilisenin onarımı için 2 milyon dolar lazım. Çünkü tek tek taşları onarıyorsun. İnşa edildiğinde kullanılan tuğla için özel karışım yapman gerekiyor. Devletimiz isterse kamulaştırabilir. Biz her konuda yardımcı olmaya hazırız. Tarihi kilise ziyarete açılabilir. Konferans salonu olarak kullanılabilir. Sergi salonu da yapılabilir” ifadelerini dile getirdi.

Kilise ve etraftaki arazi şu an otopark olarak kullanılıyor. Ayrıca, 1973 yılında Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü tarafından koruma listesine alındığında bu kilisenin bilinmeyen sebeplerle Süryani kilisesi olarak kaydedildiğini de belirtmemiz gerekir.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+