​Valeri Pekres, Ermeni Soykırımı Müzesinden son derece etkilendi - Gündem
18 Nisan 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Մասիս / Ժամ : Թաղանթեալ

Gündem :

19 Kasım 2018  

​Valeri Pekres, Ermeni Soykırımı Müzesinden son derece etkilendi

​Valeri Pekres, Ermeni Soykırımı Müzesinden son derece etkilendi ​Valeri Pekres, Ermeni Soykırımı Müzesinden son derece etkilendi
Yerevan Belediye Başkanı Hayk Marutyan’ın davetiyle Ermenistan’da bulunan Fransa’nın İle–de–France bölgesinin Başkanı Valeri Pekres, Ermeni Soykırmı Anıt Kompleksi ile Müzesi’ni ziyaret etti. Özellikle Soykırım Müzesi’nde gördüklerinden son derece etkilenen Pekres, 28 yıl önce de Ermenistan’ı ziyaret ettiğini, ancak Ermeni Soykırımı Müzesi’ni görmediğini açıkladı.

Pekres, “Bu ziyaretimden ve özellikle bu müzeden şok oldum. Duvardaki resimlerdeki manzaralardan son derece etkilendim, ve bu müzenin ne kadar çok siyasi mesajlar ilettiğini anladım. Sanırım hemen ve durmadan insanlar Ermenistan’a getirilmeli, insanlar gelmeli ve kendi gözleriyle bu müzeyi görmeli, Ermeni Soykırımı’nın nasıl bir barbarlık, gaddarlık ve insanlık dışı şekilde gerçekleştirildiğini görmeli” yorumunu yaptı.

Biz batı ülkeleri için, 1915’te yaşanan vahşetten ne kadar çok ülkelerin haberdar olduğu, ancak yardım edemediği veya bu barbarlığı ve bu Soykırımı önleyemediği özellikle şok edicidir. Kanaatimce bu müzeyi ziyaret edenler, dili tutularak dışarı çıkar” değerlendirmesini yaptı.

Daha önce Musa Dağ direnişi anıt kompleksini de ziyaret ettiğini ve özellikle Fransız denizcilerin, usul ihlali pahasına Ermenileri kurtarabildiklerinden de son derece etkilendiğini anlatan Pekres, “Bu, Ermeni–Fransız ilişkilerin ne kadar derin olduğunu ve Fransız halkının, zor dönemlerde Ermeni halkının yanında ne kadar yakın durduğunu gösteriyor” ifadelerini kullandı.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+