Garo Paylan: Ermenistan ile ortak bir plan yapılsa Van Havalimanı en büyük havalimanı olabilir - Gündem
20 Nisan 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Արագած / Ժամ : Երկրատես

Gündem :

20 Kasım 2018  

Garo Paylan: Ermenistan ile ortak bir plan yapılsa Van Havalimanı en büyük havalimanı olabilir

Garo Paylan: Ermenistan ile ortak bir plan yapılsa Van Havalimanı en büyük havalimanı olabilir Garo Paylan: Ermenistan ile ortak bir plan yapılsa Van Havalimanı en büyük havalimanı olabilir
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bütçe görüşmeleri sırasında söz alıp, var olan kültürel mirasın layıkıyla sahiplenilmediği eleştirisinde bulunan HDP Milletvekili Garo Paylan, ülkenin imajını bozan en büyük tehdit olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu gösterdi.

Paylan, konuşmasında “Biz çok kadim toprakların üzerinde oturuyoruz. Tarım devriminin yapıldığı, pek çok medeniyetin yaşadığı kadim topraklardan bahsediyoruz. Ama son 100 yılda daha dar bir kalıptan bakılıyor. Size bağlı kurumlara baktığımızda yalnızca Türk kimliği çerçevesinden bakan bir anlayış var. Sanki bu toprakların geçmişinde her şeyi birlikte üretmemişiz gibi tekçi bir bakışa sahip bir anlayış var. Bu paradoksu çözmek gerekiyor. Özellikle de reddi miras yapmıyorsak buna uygun tekrar açılım yapma zamanıdır” dedi.

Kültürel mirasın layıkıyla sahiplenilmediğini dile getiren Paylan, şu ifadeleri kullandı: “Mesela Truva, bizim dedelerimizin yarattığı bir medeniyet. Türkiye Cumhuriyeti de 2018’i Truva Yılı ilan etti. ‘Bizim’ dedik çünkü. Uganda Büyükelçimiz bir resepsiyonda Truvalıların kıyafetini giydi, ‘bizim kıyafetimiz’ dedi. Burada bir arkadaşımız; ‘O, Romalıların kıyafetini giymişti’ dedi. Oysa bizim şu anda giydiğimiz bu ceketler, kravatlar Romalıların tasarımı.’

Paylan Türkiye’de olan bir paradokstan konuştu. Türkiye’nin Yunanistan’da büyükelçisi Çanakkaleli bir kıyafet giydiğini hatırlatarak sözde ‘yabancı bir mihrakın’ kıyafetini giydiği için görevden alındığını vurguladı.

Ermeni milletvekili Hitit’in de, Urartu’nun da, Roma’nın da, Bizans’ın da, Osmanlı’nın da hepsinin ‘bizim’ olduğunu gösteren bir bakışa ihtiyaç olduğunu ama kendisi bakanın sunumunda böyle bir bakış görmediğini söyledi.

“Kültürel mirası yalnızca turiste göstermemiz gereken bir unsur olarak gösterdiniz. Bunların hepsi bizimdir diyen bir bakış yok” diye altını çizdi.

Türkiye’nin geniş bir medeniyeti olduğunu ancak dar açıdan bakıldığını söyleyen Paylan, “Bizim diyemiyoruz çünkü bazı şeylere ‘risk’ diye bakıyoruz. Deşersek altından Yahudi, Ermeni çıkar diye korkuyoruz. Ama hepsi bizim. Hepsini birlikte yaptık. Hepsi bizim demeliyiz. Korkularımızdan vazgeçmeliyiz, ecdat dediklerimiz böyle yaptılar da medeniyet oldular” dedi.

Türkiye’nin tanıtım ve imajı için harcanan yüksek meblağlara değinen Paylan, bu konuda şunları söyledi: “Çok önemli paralar ve önemli çabalar var. Ama imajımızı bozan da çok şey var. Kişi başı gelirde 700 doların altındayız. Sebebi demokrasi kalitesinde bir hayli geriye gitmemiz. Yurt dışına gittiğimizde insanlar; ‘Ben demokrasi olmayan yere gitmem’ diyorlar. Turist çekmemiz için demokrasi kalitesi liginde yukarı çıkmamız lazım.”

OECD’nin demokrasi kalitesi liginde Türkiye’nin sonuncu olduğunu vurgulayarak bunun gibi pek çok endekslerde yukarı çıkmadıkları sürece turizm gelirini artıramadıklarını belirtti.

“Ülkemizin imajını bozan en büyük tehdit de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dur. Cumartesi Anneleri’nin yerlerde sürüklenme fotoğrafları bütün batı gazetelerinde manşet oldu. Havalimanı işçilerine yapılan eziyet bütün dünyada manşet oldu. Soylu’nun tavırları, yaptıkları imajımızı bozan en büyük tehdittir” diye konuştu.

Paylan, “Orayla ilgili hiçbir vizyon ortaya koymadınız. İnanın Van Havalimanı’nın kapasitesi Antalya’yı, Dalaman'ı geçebilir. Orada ciddi medeniyetler var. Orada ciddi bir master plan yapılsa, Ermenistan’la, Gürcistan’la ortak bir plan yapılsa Van Havalimanı en büyük havalimanı olabilir. Van Edremit, cennetten bir köşe. 4 bin yıllık Urartu tarihi belirlenmiş. Ermenilerin kiliseleri var, Aşil Gorki’nin köyü burada. Dünyada bazı uyduruk yerleri nasıl pazarladıklarını bilirsiniz” Turizm ve Kültür Bakanlığının sunumda yine bölge illerinden bahsetmemesini eleştirdi.

Van’dan 5 milyonluk hikaye yaratacağını söyleyen HDP Milletvekili oradaki kayyumun Ermeni mezarlığının üzerine tuvalet yaptığına değindi.

“Sizden önceki bakan talimat verdi, ‘yıkılacak o tuvalet’ dedi. Ama kayyum ‘yıkılmayacak’ dedi ve o tuvalet hâlâ orada. Bu büyük bir saygısızlık” diye konuştu.

Sinema sektörüne verilen desteklerin üzerinde duran Paylan, “Ama nasıl bir tarih anlayışıyla destek veriyorsunuz? Mesela Abdülhamit dizisi, herkes Türk, Türk olmayanlar ihanet içinde. Ertuğrul Diriliş dizisi de aynı şekilde. Ama Osmanlı böyle bakmamış, çok dilli, çok kültürlü bakmış. Siz herkes Türk; Ermeni Yahudi ‘hain’ derseniz nefret suçu işlemiş olursunuz. Bunun RTÜK tarafından denetlenmesi lazım” ifadelerini kullandı.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+