​Hollandalı çift Ermenice öğrenerek Ermeni bir köye yerleşti ve kendi işini açtı - Gündem
18 Nisan 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Մասիս / Ժամ : Թաղանթեալ

Gündem :

22 Kasım 2018  

​Hollandalı çift Ermenice öğrenerek Ermeni bir köye yerleşti ve kendi işini açtı

​Hollandalı çift Ermenice öğrenerek Ermeni bir köye yerleşti ve kendi işini açtı ​Hollandalı çift Ermenice öğrenerek Ermeni bir köye yerleşti ve kendi işini açtı
Hollanda’lı Sandra Komondo ile Marti Peters, 7 yıl önce Ermenistan’a taşındı. Ermenistan’a ilk bakıştan aşık olmamanın imkansız olduğunu ileri süren çift, burada güneşin, insani sıcaklığının ve rahatlığın bol olduğunu kaydediyor.

Üniversite eğitim üyesi olan Sandra ile seracılık yapan Marti, ilk defa 2011’de Ermenistan’ı ziyaret etti. Ermenistan’ın Kotayk bölgesinin Goğt köyüne yerleşen çift, yerel sakinlerden Hollanda güllerinin yetiştirilmesini öğrendi.

İlk iki yılda bir Ermeni ailesinde yaşayan çift, bu dönemde kendileri için Ermenistan’ı keşfetti. Ermenistan’a taşınmadan önce ülke hakkında hemen hemen hiçbir şey bilmeyen Sandra ve Marti, Ermenistan’ın sorunlarla dolu bir ülke olduğu görüşündeydi. Fakat gerçekler tamamen farklı çıktı.

Sandra, “Başta bir yıl süreyle geldik. Ülkeyi görecektik ve insanlara birşeyler öğretecektik. Ancak sözleşme süresi bitince yenisini imzaladık, bu sefer üç yıl süreyle", diye anlatıyor İlk başta gerçek bir kültürel şok geçirdiğini saklamayan çift, Ermensitan ile Avrupa’da hayat tarzlarının tamamen farklı olduğunu, ayrıca dil sorunu da yaşadıklarını açıklıyor.

Zaman içerisinde yerel sakinlerle anlaşabilecek derecede Ermenice öğrenen çift, Ermeni köyde yaşamaya ve çalışmaya karar vererek, eski bir köy evini tamir edip “3G” isimli bir konuk evi de açtı. “3G”nin açıklamasının ise düşünebildiğine rağmen internetle hiçbir bağlantısı yok ve “Goğt, Garni, Geğard” isimlerinden kaynaklanıyor.

Şuanda çok sayıda turistler tarafından sık sık ziyaret edilen konuk evi gittikçe büyüyen işe döndü. Hollandalı çift ise, en azından ilerideki uzun bir dönemde Ermenistan’da kalma niyetinde değil.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+