Ermeni TIR’ına jet yalanlama - Gündem
16 Ocak 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Արաց / Օր : Մանի / Ժամ : Հուրփեայլեալ

Gündem :

23 Kasım 2018  

Ermeni TIR’ına jet yalanlama -

Ermeni TIR’ına jet yalanlama Ermeni TIR’ına jet yalanlama

“Ermeni TIR’ları Trabzon Limanı’nı kullanıyor” iddiası anında yalanlandı. Liman Müdürü Muzaffer Ermiş, “Trabzon Limanı’nın açılması için Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarından çekilmesi gerekir” dedi. Türkiye’nin Bakü Büyükelçiliği de iddia için, “Gerçek dışı” ifadesini kullandı. İddianın sahibi Asimder Başkanı Göksel Gülbey ise, “Elimde belge yok. Sadece duyum” diyerek şaşırttı.

ASİMDER Başkanı Göksel Gülbey’in “Ermeni TIR’ları Trabzon limanını kullanıyor” iddiasına anında yalanlama geldi. İddianın gerçek dışı olduğunu ifade eden Trabzon Liman Müdürü Muzaffer Ermiş, “Trabzon limanının açılması için Ermenistan’ın işgal ettiği Azerbaycan topraklarından çekilmesi gerekir” dedi.

Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) Genel Başkanı Göksel Gülbey, Türkiye'nin yılda 400 Ermeni TIR aracına Trabzon Limanı üzerinden Gürcistan Poti Limanı'ndan 600 dolar daha ucuz fiyata dünyaya açılma izni verdiğini öne sürdü. Büyük şaşkınlık yaratan iddialara ilk yalanlama Türkiye'nin Bakü Büyükelçiliği'nden geldi. Büyükelçilik iddiaların gerçekdışı olduğunu belirtti.Muzaffer ErmişElçilikten yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi: "Türkiye'nin Ermenistan TIR’larına sınırını açtığı yolunda bazı haber sitelerinde yer alan haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Türkiye'nin Tiflis Büyükelçiliği’nde Ermenistan vatandaşlarına çalışma vizesi verilmesi ve bu sayede Ermenistan kayıtlı TIR’ların Trabzon limanından faydalanması söz konusu değildir."

ERMENİ TIR’LARI İDDİASI BİZİ ÜZDÜ

Söz konusu iddiaların kendilerine sorulmadığını ifade eden Trabzon Liman Müdürü Muzaffer Ermiş, "Bu dernek Ermenistan'la ilgili iddiaları gündeme getiriyor, maksatları açık. Ancak sözkonusu derneğin bir telefon uzağında olmamıza rağmen, sormadan bu iddiaların gündeme getirilmesi bizi çok üzdü. Ermenilerin dünyaya açılan kapısı Trabzon'dur. Ancak bu kapının açılması için Ermenistan'ın işgal ettiği Azerbaycan topraklarından çekilmesi gerekir" dedi.

TOPRAKLARDAN ÇEKİLMELERİ ŞART

Trabzon Limanı ve yöneticileri olan Albayrak Grubu'nun Ermeni meselesine oldukça hassas yaklaştığını vurgulayan Ermiş, "Hele ki Trabzon olunca hassasiyetimiz daha da artıyor. Çünkü Ermenilerin dünyaya açılan kapısı Trabzon'dur. Ancak bu kapının açılması için Ermenistan'ın işgal ettiği Azerbaycan topraklarından çekilmesi gerekir. Asya ile Avrupa'nın kesiştiği transkafkasya koridorunda Ermenistan önemli bir noktada yer alıyor. Aslında biraz akılcı davranabilseler, Azerbaycan topraklarından çekilmiş olsalar, bu transit ticarette çok önemli girdi sağlarlar. İlerleyen dönemlerde böyle bir yaklaşım sergilemelerini umuyorum" ifadelerini kullandı.

KAYNAK YOK İTİRAFI
Öte yandan Yeni Şafak iddia sahibi Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği ASİMDER Genel Başkanı Göksel Gülbey’e de ulaştı. Konuyla ilgili bilgi ve belgeye sahip olmadığını itiraf eden Gülbey, “İddialar sadece bir duyum, bölgeden bazı insanlar bu bilgiyi paylaştı. Ben de iddiaları gündeme getirdim” dedi.Bu haber yenisafak kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (yenisafak) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+