​Simferopol havalimanı ünlü Ermeni ressam İvan Ayvazovsky`nin adını taşıyacak - Gündem
22 Ocak 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Արաց / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Լուսակն

Gündem :

04 Aralık 2018  

​Simferopol havalimanı ünlü Ermeni ressam İvan Ayvazovsky`nin adını taşıyacak -

​Simferopol havalimanı ünlü Ermeni ressam İvan Ayvazovsky`nin adını taşıyacak ​Simferopol havalimanı ünlü Ermeni ressam İvan Ayvazovsky`nin adını taşıyacak

Kırımın Simferopol kentindeki havalimanını adlandırmak üzere sosyal medyada bir anket yapılıyor.

Ankette onerilen isimler arasında eserlerinin yarıdan fazlasının konusu deniz manzaraları olan geç romantik dönem Ermeni asıllı Rus ressam İvan Ayvazovsky'nin (doğum adı Hovhannes Ayvazyan) ismi de var. Sonuna yaklaşan anketin önerdiği isimler arasında Rusya'nın İmparatoriçesi II. Katerina ve amiral Nahimovun isimlerini de yer alıyor.

Şu anki verilere göre 133 bin kişinin Ayvazovski'nin adı verilsin isterken, 85 bin kişi oyunu Katerina için 50 bin kişi ise Amiral Nahimov için oy verdi.

Hovhannes Ayvazyan kimdir?

Kırım'da bir Karadeniz liman şehri olan Feodosiya'da Ayvazyan soyadını taşıyan bir Ermeni ailesinde dünyaya geldi. Simferopol Lisesi'nde iken resim yeteneğinden ötürü 16 yaşında Çar I. Nikolay'ın emriyle St. Petersburg Akademisi'ne alındı. 1836'da akademiden mezun olduktan sonra devlet tarafından Avrupa'ya gönderildi. Yıllar süren seyahatleri sırasında birçok ülkede sergileri açıldı, çağın en yetenekli Rus ressamı olarak ün kazandı.

1844'te Rusya'ya dönüşünde Rus Donanması'nın resmi ressamlığı görevine atandı. Bu görevi dolayısıyla yaşamı boyunca çok sayıda deniz ve gemi resmi yaptı.

1845'te geldiği İstanbul'da Sultan Abdülmecit tarafından Beylerbeyi Sarayı'nda kabul edildi. 1845-1890 arasında İstanbul'a toplam dört ziyaret yaptı. 1874'teki ziyaretinde Mimarbaşı Sarkis Balyan'ın Kuruçeşme Adası üzerinde bulunan ikametgâhında bir ay kadar misafir olarak Sultan Abdülaziz'in Dolmabahçe Sarayı için sipariş ettiği tabloları hazırladı. 1890'daki son ziyaretinde Sultan II. Abdülhamid'in huzuruna kabul edilerek padişaha iki tablosunu hediye etti.

Beşbinin üzerinde eseri olan Ayvazovski'nin tablolarının büyük bir kısmı St. Petersburg, Moskova ve Yerevan devlet müzelerinde sergilenmektedir. 30 kadar eseri Türkiye'de Dolmabahçe Sarayı, Deniz Müzesi, Askeri Müze, Fener Rum Patrikhanesi ve İstanbul Kumkapı Ermeni Patrikhanesi'nin koleksiyonlarında bulunmaktadır.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+