Ermenilerle ilgili en kapsamlı sergi - Kültürel Etkinlik
06 Haziran 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Մարերի / Օր : Մադեղ / Ժամ : Երկրատես

Kültürel Etkinlik :

06 Aralık 2018  

Ermenilerle ilgili en kapsamlı sergi

Ermenilerle ilgili en kapsamlı sergi Ermenilerle ilgili en kapsamlı sergi
MET’teki sergide Türkiyeli ziyaretçileri iki sürpriz bekliyor: Serafim motifli askılar ve Haçkarlar. Dört kanatlı melek yani Serafim motifli askılar, klasik Kütahya renkleri ve formlarıyla, Kütahya’da Ermeni sanatçılar tarafından üretilmiş.

New York’ta bulunan The Metropolitan Museum of Art (MET), Ermeni tarihiyle ilgili en kapsamlı sergiye ev sahipliği yapıyor. 19 Ocak’a kadar açık kalacak sergide, Ermenistan, İsrail, İtalya, Lizbon ve ABD’deki müze ve koleksiyonlardan derlenen 140 eser yer alıyor.

Dördüncü yüzyılda Hıristiyanlığı kabul eden Ermenilerin, yüzyıllar içerinde gösterdikleri değişimi anlatma düşüncesiyle oluşturulan sergide altın kaplama rölikerler, ayinlerde kullanılan son derece nadir ve değerli mobilyalar, minyatürlerle bezenmiş el yazması eserler bulunuyor.

Sergi alanında ilk olması hasebiyle mutlaka gezilmeyi hakediyor. MET’teki sergide Türkiyeli ziyaretçileri iki sürpriz bekliyor: Serafim motifli askılar ve Haçkarlar. Dört kanatlı melek yani Serafim motifli askılar, klasik Kütahya renkleri ve formlarıyla, Kütahya’da Ermeni sanatçılar tarafından üretilmiş. Taş kullanılarak yapılan Ermeni haçları, Haçkarlar da Anadolu kökenli. Unutmadan söyleyeyim, Karadeniz’i denize paralel boydan boya kateden Kaçkar Dağları’nın adı da Haçkarlardan geliyor.Bu haber kro....os7 kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.
+