​UNESCO, Ermenistan`ın Geğart Manastırı`nı çatışmalara karşı özel koruma altına aldı - Gündem
25 Ocak 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Արաց / Օր : Ցրօն / Ժամ : Այգ

Gündem :

10 Aralık 2018  

​UNESCO, Ermenistan`ın Geğart Manastırı`nı çatışmalara karşı özel koruma altına aldı -

​UNESCO, Ermenistan`ın Geğart Manastırı`nı çatışmalara karşı özel koruma altına aldı ​UNESCO, Ermenistan`ın Geğart Manastırı`nı çatışmalara karşı özel koruma altına aldı

UNESCO, Ermenistan’ın başvurusu üzerine “Geğart Manastırı ile Yukarı Azat Vadisi”ni insanlık için istisnai önem taşıyan yerler olarak özel koruma alıtına alma kararını aldı.

Ermenistan Dışişleri Bakalığı’ndan yapılan açıklamaya göre Geğart Manastırı, UNESCO tarafından özel koruma altına alınan tek kültürel miras özelliğine sahiptir.

“Geğart Manastırı ile Yukarı Azat Vadisi”, 2000 yılıda UNECSO Dünya Kültürel Miras Listesine alındı.

Geğart Manastırı’nın korunması, “Silahlı Çatışma Halinde Kültürel Varlıkların Korunmasına” İlişkin 1954 Lahey Sözleşmesinin, 1999 tarihli ikinci protokolü gereği gerçekleştirilecek. Söz konusu Sözleşme, bölgesel veya uluslararası çatışmalar sırasında insanlık için özellikle büyük önem taşıyan kültürel varlıkların her türlü saldırılara karşı korunmasını, bunlara ne olursa olsun müdahale edilmemesini ve tarihi eserlerin bulunduğu alanların savaş hedefiyle kullanılmamasını sağlamayı hedefliyor.

Şu anda tüm dünyada UNECSO tarafından özel koruma altına alınan kültürel varlık sayısı 17 olarak biliniyor. Bu eserlere herhangi bir zarar veren veya koruma şartlarını ihlal eden gerçek kişiler için yasal cezalar öngörülüyor.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+