​Yerevan’da sokaklardan biri soykırım kavramının mücidi Raphael Lemkin’in adını taşıyacak - Gündem
16 Temmuz 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Մանի / Ժամ : Երկրատես

Gündem :

13 Aralık 2018  

​Yerevan’da sokaklardan biri soykırım kavramının mücidi Raphael Lemkin’in adını taşıyacak

​Yerevan’da sokaklardan biri soykırım kavramının mücidi Raphael Lemkin’in adını taşıyacak ​Yerevan’da sokaklardan biri soykırım kavramının mücidi Raphael Lemkin’in adını taşıyacak
Yerevan Belediye Meclisi’nin aldığı kararla Yerevan’daki merkezi Bağramyan caddesinde bulunan çıkmaz sokaklarından birine ünlü hukukçu, soykırım kavramını ilk defa ortaya çıkaran Raphael Lemkin’in adını verdiler.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterinin soykırımların önlenmesi konusundaki özel danışmanı Adama Dieng Yerevam Belediyesine bu karardan dolayı teşekkür ettiğini ifade ederek Raphael Lemkin’in şahsen soykırımı görerek ve hissederek bu kavramı icat ettiğini vurguladı.

Adama Dieng yaptığı açıklamada “Biz bügün burada soykırımla ilgili uluslararası hukuk belgesinin ortaya çıkarılması için hayatını adayan bir adama saygımızı gösteriyoruz” ifadelerini kullandı.

Ermenistan’da BM Daimi koordinatörü Shombi Sharp ise Lemkin’in Polonya’da Yahudi cemaatinin bir temsilcisi olarak faşizme karşı mücadelenin önemli simgelerinden biri olduğunu da belirtti.

Shombi Sharp, ayrıca, 70 sene önce bu günlerde BM tarafından Soykırımı suçunun önlenmesi ve cezalandırılmasına ilişkin sözleşmenin kabul edildiğini hatırlatarak bir kez daha Raphael Lemkin’in bu anlamda çok önemli bir rol oynadığını vurguladı.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Çok Okunan Haberler

  • Bugün
  • Bu Hafta
  • Bu Ay

Anket Tüm Anketler

+