​Lukaşenko: ՛՛Putin ile Sarkisyan’a 5 rayonu Azerbaycan’a geri ver dedik, reddetti՛ - Gündem
28 Ocak 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Արաց / Օր : Սիմ / Ժամ : Հրակաթն

Gündem :

17 Aralık 2018  

​Lukaşenko: ՛՛Putin ile Sarkisyan’a 5 rayonu Azerbaycan’a geri ver dedik, reddetti՛ -

​Lukaşenko: ՛՛Putin ile Sarkisyan’a 5 rayonu Azerbaycan’a geri ver dedik, reddetti՛ ​Lukaşenko: ՛՛Putin ile Sarkisyan’a 5 rayonu Azerbaycan’a geri ver dedik, reddetti՛

Beyaz Rusya Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile beraber Ermenistan eski Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’a Dağlık Karabağ etrafındaki 7 rayonlardan 5’inin Azerbaycan’a vermesini önerdiklerini, fakat Serj Sarkisyan’ın bu teklifi reddettiğini dile getirdi.

Lukaşenko’nun sözlerine göre bu mesele Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütünün (KGAÖ) Yerevan’daki toplantılardan birinde konuşuldu.

Beyaz Rusya Cumhurbaşkanı bununla ilgili yaptığı açıklamada “Ben açıkça söyledim, onların (Azerbaycan) dediği gibi 7 rayon işgal etmişsiniz. Ben ve Putin ortak görüşümüzü söyledik. Dedik Serj 5 rayonu geri ver. Neden geri vermiyorsun? Zaten boştur oralar. O da dedi ki, eğer geri versek onlar yolumuzu keser Karabağ’ı işgal ederler. Ben ve Putin o durumda asker gönderir, öyle bir şeye izin vermeyiz dedik. O da (Serj Sarkisyan) bunu biz istemiyoruz dedi” ifadelerini kullandı.

Ayrıca, Lukaşenko Ermenistan üzerinden gaz borusu geçirmek için Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile konuştuğunu ifade ederek “Sanırım gaz borusu geçiriyorlardı, ama Ermenistan’a girmeyecekti. Aliyev dedi mesele halledilirse boruyu Ermenistan’dan geçiririz, Ermenistan’ın kalkınmasına destek veririz. Gittim Serj Sarkisyan’a aktardım teklifi, yine reddettiler” sözlerini dile getirdi.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+