​BBC`nin en çok okunan makaleleri arasında ilk Hristiyan ülkesi Ermenistan makalesi de yer aldı - Gündem
22 Ocak 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Արաց / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Երկրատես

Gündem :

23 Aralık 2018  

​BBC`nin en çok okunan makaleleri arasında ilk Hristiyan ülkesi Ermenistan makalesi de yer aldı -

​BBC`nin en çok okunan makaleleri arasında ilk Hristiyan ülkesi Ermenistan makalesi de yer aldı ​BBC`nin en çok okunan makaleleri arasında ilk Hristiyan ülkesi Ermenistan makalesi de yer aldı

İngiltere merkezli ünlü “BBC” haber ajnasının Rusça servisi, 2018 yılında "BBC Travel" ve "BBC Future" tarafından hazırlanan ve okuyucular tarafından en çok okunan on makale listesini hazırladı.

Listede, Ermeni halkının Hristiyan geleneklerini ve modern Ermenistan’daki tarihi kiliseleri anlatan “Dünyanın ilk Hristiyan ülkenin sembolleri ve efsaneleri” başlıklı makale de yer aldı.

Makale, Ermenistan’da Hristiyanlığın resmi din olarak kabul edilmesi, Vayots Dzor Zorats Kilisesi, Geğard Manastırı, Ejmiadzin’deki Surb Gayane Kilisesi başta olmak üzere ülkedeki tarihi dini yapılar ile haç yerleri anlatıldı.

“Ermeni Apostolik Kilisesi, hem Bizans Ortodoks, hem de Roma Katolik Kilisesinden farklı olan en eski Hristiyan kiliselerinden biridir. Ermenistan, küçük bir ülkedir, ancak dünyanın dini hayatında Ermenistan’ın rolü gerçekten çok büyüktür: 301 yılında Ermenistan, dünyanın ilk Hristiyan ülkesi oldu”.

Ermenistan dışında okuyucular tarafından en çok tercih edilen makaleler arasında, “Titanik” hikayesi, Japonya ve Alyaska adaları, Yugoslavya ve gazetecilerin Havana maceraları yer aldı.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+