​Nikol Paşinyan’ın eşi Anna Hakobyan İstanbul Ermenisi Dayk Miricanyan’ı kabul etti - Gündem
25 Ocak 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Արաց / Օր : Ցրօն / Ժամ : Զօրացեալ

Gündem :

23 Aralık 2018  

​Nikol Paşinyan’ın eşi Anna Hakobyan İstanbul Ermenisi Dayk Miricanyan’ı kabul etti -

​Nikol Paşinyan’ın eşi Anna Hakobyan İstanbul Ermenisi Dayk Miricanyan’ı kabul etti ​Nikol Paşinyan’ın eşi Anna Hakobyan İstanbul Ermenisi Dayk Miricanyan’ı kabul etti

Ermenistan Başbakan Vekili Nikol Paşinyan’ın eşi, “Benim adımım” vakıf başkanı Anna Hakobyan 21 Aralık tarihinde işadamı, İstanbul Ermenisi Dayk Miricanyan’ı ağırladı.

Miricanyan Anna Hakobyan ile görüşme sırasında artık kaç yıldır Yerevan’da Ara Güler müzesi, kafe ve restoran açmak istediğini dile getirdi. Onun sözlerine göre Ermenistan’da İstanbul Ermeni cemaati tarihi ve şimdiki faaliyetleri hakkında insanların derin bilgisi yok ve bu açıdan açılacak olan kültür merkezi İstanbul Ermeni cemaati ve Ermenistan arasında önemli bir köprü olabilir.

Dayk Miricanyan “Biz Türk değiliz, fakat Ermenistan’da, vatanımızda bizim hakkında çok az şey biliyor insanlar. Birçok büyük isimler verdik Ermeniler adına: Komitas, Balyanlar, Ara Güler vs. Onlar ve şimdi yaşayan İstanbul Ermenileri hakkında Ermenistan’da insanlar bilgi sahibi olmalı” ifadelerini dile getirerek İstanbul Ermeni cemaatinin birçok sorunlarla karşı karşıya olduğunu belirtti. Sorunlardan biri de Ermenice’nin tehlike altında olmasıdır, çünkü çok az insanlar cemaatte Ermenice okuyup konuşuyorlar.

Anna Hakobyan anavatanda böyle bir kültür merkezi kurma düşüncesini önemseyerek bu girişimin hayata geçirilmesine destek vermeye hazır olduğunu ifade etti.

Görüşme sonunda Miricanyan Başbakan Vekili’nin eşine Ara Güller hakkında kitaplar ve foto albümler hediye etti.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+