​Paşinyan’dan Ermenistan Milli kahramanı Maestro Çekiçyan’a doğum günü mesajı - Gündem
24 Ocak 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Արաց / Օր : Լուսնակ / Ժամ : Ճառագայթեալ

Gündem :

26 Aralık 2018  

​Paşinyan’dan Ermenistan Milli kahramanı Maestro Çekiçyan’a doğum günü mesajı -

​Paşinyan’dan Ermenistan Milli kahramanı Maestro Çekiçyan’a doğum günü mesajı ​Paşinyan’dan Ermenistan Milli kahramanı Maestro Çekiçyan’a doğum günü mesajı

Ermenistan Başbakan Vekili Nikol Paşinyan meşhur orketstra şefi, müzisyen ve besteci Hovhannes Çekicyan’a doğum gününün 90’ıncı yıldönümü münasebetiyle tebrik mesajı gönderdi.

Başbakan Vekili tebrik mesajında

“Sayın Hovhannes Çekiçyan, sevgili Maestro

90’ıncı doğum yıldönümünüz münasebetiyle yürekten sizi tebrik ediyorum.Bizim müzik sanatımızın ve özellikle orkestra alanındaki başarılarımızda sizin emeğiniz çok büyüktür. Özelliklerinizle beraber siz çoktan Ermeni kültürünü temsil eden bir elçi olarak algılanıyorsunuz. Adınız vatana geri dönüşün ve vatana fedakarca hizmet etmenin bir simgesi haline gelmiştir” ifadelerine yer verdi.

Hovhannes Çekiçyan 1929’da İstanbul’da dünyaya geldi. Viyana Mkhitaryan Okulu’ndan ve Saint Michel Fransız Lisesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul Konservatuarı’nda ve Paris’teki Ecole Normale de Musique’te müzik eğitimi aldı. Bir dönem İstanbul Devlet Operası’nda orkestra şefi oldu. 1961 yılında Ermenistan’a yerleşti ve müzik yaşamına Devlet Müzik Akademisi’nde devam etti. 1975 yılından beri Yerevan Gomidas Devlet Konservatuarı’nda eğitimcilik yapıyor.

2017 yılında Ermenistan Cumhurbaşkanı tarafından Çekiçyan’a Milli kahraman ünvanı verildi.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+