​Türkiye, hapiste bulunan gazeteci sayısıyla dünya birincisi - Gündem
19 Haziran 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Անահիտ / Ժամ : Շառաւիղեալ

Gündem :

14 Aralık 2018  

​Türkiye, hapiste bulunan gazeteci sayısıyla dünya birincisi

​Türkiye, hapiste bulunan gazeteci sayısıyla dünya birincisi ​Türkiye, hapiste bulunan gazeteci sayısıyla dünya birincisi
Tüm dünyada mesleği dolayısıyla hapsedilen gazeteci sayısının en yüksek olduğu ülke Türkiye. ABD merkezli Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) tarafından 13 Aralık’ta yayınlanan rapora göre, 1 Aralık tarihi itibariyle dünyada hapiste olan gazeteci sayısı 251. Onların yarısından fazlası, Türkiye, Çin ve Mısır'da hapsedilen muhalif gazetecilerdir.

Bu sıralamanın önderleri, son üç yıldır değişmedi. Basın özgürlüğü açısından en kötü durumda olan Türkiye’de, en az 68 gazetecinin devlet aleyhinde faaliyet gösterdiği suçlamasıyla hapiste bulunuyor. Mısır'da bu sayı en az 25 seviyesinde.

Tüm dünyada hapiste bulunan gazeteci sayısı geçen yıl rekor düzeyde 272 olmuştu. 2018'de bu sayıda yüzde 8 düşüş kaydedildi. Fakat açıklanan sayı, kayıp ya da devlet dışı grupların elinde olan gazetecileri kapsamıyor. CPJ, özellikle Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da kayıp ya da kaçırılan onlarca gazeteci olduğuna dikkat çekiyor.


Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Çok Okunan Haberler

Anket Tüm Anketler

+