​Sipahi`de ayin, Yenierenköy`de de haç çıkarma töreni - Gündem
31 Mayıs 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Մարերի / Օր : / Ժամ : Ծայգն

Gündem :

07 Ocak 2019  

​Sipahi`de ayin, Yenierenköy`de de haç çıkarma töreni

​Sipahi`de ayin, Yenierenköy`de de haç çıkarma töreni ​Sipahi`de ayin, Yenierenköy`de de haç çıkarma töreni
Sipahi'de ayin, Yenierenköy'de de haç çıkarma töreni]Rumlar, Hristiyan inancına göre Hz. İsa’nın doğumu ve vaftiz ediliş yıl dönümü nedeniyle Sipahi’de ayin, Yenierenköy- Dipkarpaz ana yolu üzerindeki Ay. Thyrsos Kilisesi yanındaki sahilde denizden haç çıkarma töreni gerçekleştirdi.

Karpaz bölgesindeki yaşayan Rumlar ile Güney Kıbrıs’tan gelen Rumların katıldığı ayin ve töreni sözde Karpaz Metropoliti Hristoforos Tsiakkas yönetti. Ayin ve törende Apostolos Andreas Manastırı Papazı Baba Zacharias da yer aldı.

Ayin ve haç çıkarma törenine yaklaşık 300 kişi katılırken, katılımcılar arasında AKEL Partisi Milletvekili Griyagos Haciyanni de yer aldı.

Sipahi’deki kilisede saat 07. 30 sıralarında başlayan ayin yaklaşık 3,5 saat sürdü. Kilisedeki ayinin ardından kalabalık topluca haç çıkarma törenine katıldı.

Sözde Karpaz Metropoliti Hristoforos Tsiakkas’ın defalarca denize attığı haç, soğuk havaya aldırmadan denize giren, çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu yaklaşık 20 kişi tarafından çıkarıldı.Bu haber kib....com kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.
+