​Ermenistan Emniyet Başkanı Kazak mevkidaşıyla Karaganda olayının ayrıntılarını ele aldı - Gündem
25 Ocak 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Արաց / Օր : Ցրօն / Ժամ : Այգ

Gündem :

08 Ocak 2019  

​Ermenistan Emniyet Başkanı Kazak mevkidaşıyla Karaganda olayının ayrıntılarını ele aldı -

​Ermenistan Emniyet Başkanı Kazak mevkidaşıyla Karaganda olayının ayrıntılarını ele aldı ​Ermenistan Emniyet Başkanı Kazak mevkidaşıyla Karaganda olayının ayrıntılarını ele aldı

Ermenistan Emniyet Basın Servisinden edinen bilgiye göre Emniyet Başkanı Valeri Osipyan Karaganda olayıyla ilgili Kazakistan İçişleri Bakanı Kalmuhanbet Kasimov ile telefonda görüştü.

Osipyan ve Kasimov 1 Ocak’ta Kazakistan’ın Karaganda şehrindeki bir restoranda yılbaşı gecesi çıkan kavga ve cinayet ayrıntılarını ele aldılar.

Kalmuhanbet Kasimov Osipyan’a olayla ilgili adil soruşturma gerçekleştirileceği ve soruşturma kapsamındaki tüm operasyonların kanuna göre uygulanacağı konusunda güvence verdi.

Taraflar 6 Ocak’ta uluslararası medyada yayınlanan Karaganda’da düzenlenen Ermeni karşıtı gösterileri üzerine de konuştular.

Telefon görüşmesinde durumun Kazakistan İçişleri Bakanlığının kontrol altında olduğunu söyleyen Kasimov, protesto gösterilerin etnik bir boyut taşımadığını, küçük çapta ve yetkili makamları kontrolü altında olduğunu vurguladı.

Görüşme sırasında Ermeni ve Kazak yetkililer iki ülke arasındak kolluk kuvvetleri işbirliğine dair konular ele aldılar.

Hatırlanacağı üzere Karaganda’da yaşanan olaydan sonra aralarında iki Ermeni'nin de bulunduğu üç kişi gözaltına alındı. Bu gelişmenin ardından kentte Ermeni karşıtı gösteriler düzenlendi.

Diğer yandan, olaya ülkede bulunan Azerilerin de katıldığı iddia edildi. Sosyal medyadaki bazı Azeriler ise Kazaklara intikam çağrısında bulundu.

Ermenistan Dışişleri Bakanı Zohrab Mnatsakanyan ile Kazakistan Dışişleri Bakanı Beibut Atamkulov olay vesilesiyle bir telefon görüşmesi yaptı. Olaya etnik bir boyut katmanın kabul edilemez olduğu konusunda hemfikir olan iki bakan, gerginliği artırıcı adımlardan kaçınmak gerektiğini vurguladı.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+