​Ermenistan`ın yeni parlamentosunda 32 kadın milletvekili var - Gündem
19 Ekim 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Սահմի / Օր : Անահիտ / Ժամ : Շառաւիղեալ

Gündem :

08 Ocak 2019  

​Ermenistan`ın yeni parlamentosunda 32 kadın milletvekili var

​Ermenistan`ın yeni parlamentosunda 32 kadın milletvekili var ​Ermenistan`ın yeni parlamentosunda 32 kadın milletvekili var
Ermenistan’ın yeni seçilen parlamentosunda kadın milletvekililer sayısı 32’ye yükseldi. Önceki dönem parlamentosunda sadece 18 kadın milletvekili vardı. Böylece, 132 kişilik 7. dönem Milli Meclisi’nde kadınlar oranı, yüzde 25 olacak.

“Benim Adımım” (İm kaylı) ittifakından parlamentoya 23 kadın milletvekili girerken, “Müreffeh Ermenistan” Partisi’nden 5, “Aydınlık Ermenistan” Partisi’nden ise 4 kadın milletvekili seçildi.

9 Aralık tarihinde Ermenistan’da yapılan erken parlamento seçimlerinde “Benim Adımım” İttifakından 88 milletvekili parlamentoya girdi. “Müreffeh Ermenistan” Partisin’den toplam 26, “Aydınlık Ermenistan” Partisi’nden ise 18 milletvekili seçildi.

Ülkede yaşayan Rus, Yezidi, Kürt ve Süryani toplumlarından ise birer milletvekili yeni parlamentoda yer aldi. Ermenistan'ın 7. dönem parlamentosunun ilk oturumu 14 Ocak’ta yapılacak.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+