​Suriye’de bir Ermeni Kilisesinin onarılması Türkiye’deki bazı çavreleri rahatsız ediyor - Gündem
19 Ocak 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Արաց / Օր : Անահիտ / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

15 Ocak 2019  

​Suriye’de bir Ermeni Kilisesinin onarılması Türkiye’deki bazı çavreleri rahatsız ediyor -

​Suriye’de bir Ermeni Kilisesinin onarılması Türkiye’deki bazı çavreleri rahatsız ediyor ​Suriye’de bir Ermeni Kilisesinin onarılması Türkiye’deki bazı çavreleri rahatsız ediyor

Sözcü gazetesinin yazarı Zeynep Gürcanlı Suriye’nin Deyrizor şehrindeki IŞİD tarafından 2014’te patlatan Ermeni kilisesinin onarımına yönelik Cumhurbaşkanı Başar Esad’ın verdiği sözünü kınayan kütsah bir yazıya imza attı.

“7 yıllık Suriye iç savaşının ardından kazanan Esad oldu. Suriye'nin komşusu Türkiye'ye ise bundan sonra hep kendisine düşman olacak bir “rejim” kaldı” yazan Gürcanlı Suriye hükümetinin kendi topraklarındaki kontrolünü pekiştirmekten rahatsızlanarak bunun Türkiye aleyhine yaşanan bir gelişme olarak görüyor.

Böylece Esad’ın gözünü daha fazla Türkiye'ye dikmeye başladığını yazmakla kalmayıp Esad tarafından kendi topraklarında bulunan bir Ermeni kilisesinin onarılması yönündeki verdiği sözü de bunun işareti olarak gösteriyor.

Esad, geçen hafta kendisini ziyaret eden bir Ermeni heyetine söz verdi; Deyrizor'da IŞİD tarafından yıkılmış, Ermeni soykırımı anması için kurulmuş olan ve Soykırım esnasında Deyrizor’da öldürülen birçok Ermeninin naaşlarını barındıran kiliseyi Suriye devlet fonlarıyla restore edileceiğini vaadetmişti.

Konudan rahatsız olduğunu açıkça ortaya koyan yazar Savaşta yıkılmış, altyapısı tahrip eden Suriye'de Esad'ın “onarılacaklar” listesinde “Türkiye'nin baş belası 1915 olaylarının Suriye'deki simgesi”nin olduğu söyleyen Gürcanlı yazısının kalan kısımı da Suriye'deki Kırtler ile Esad arasında yaşanacak olası işbirliğine ithaf ediyor "Bunun devamı, Esad yönetiminin Fırat'ın doğusunda hakim olan, PKK terör örgütünün Suriye uzantısı PYD-YPG ile yapacağı işbirliği olacak. Bu işbirliğinin ilk adımları Menbiç'te atıldı; PYD-YPG silahlı unsurları, kentin dış mahallelerinin kontrolünü Esad ordu birliklerine bıraktı. Yetmedi; Türk Ordusu Menbiç'e girmesin diye devriyeye başlayan Esad ordu birliklerine, Rus askerleri de eşlik etmeye başladı. Şam yönetimi ile PKK'nın Suriye kolu arasındaki, Rusya tarafından da desteklenen bu işbirliği sonucunda, en çok Türkiye'nin başı ağrıyacak. Türkiye'nin hemen güneyinde Esad rejimi için kendini biraz daha toparlayınca kullanabileceği bir “terör örgütü silahı” olacak.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+