İsyankar İmgeler: Sergey Parajanov” film programı İstanbul Pera Müzesi`nde devam ediyor - Gündem
06 Ağustos 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Յաւելուած / Օր : Մադեղ / Ժամ : Աղջամուղջ

Gündem :

30 Ocak 2019  

İsyankar İmgeler: Sergey Parajanov” film programı İstanbul Pera Müzesi`nde devam ediyor

İsyankar İmgeler: Sergey Parajanov” film programı İstanbul Pera Müzesi`nde devam ediyor İsyankar İmgeler: Sergey Parajanov” film programı İstanbul Pera Müzesi`nde devam ediyor
Pera Film'in, “Parajanov, Sarkis” ile “İsyankar İmgeler: Sergey Parajanov” programı devam ediyor.

Programda, 20. yüzyılın en büyük başyapıtlarından biri sayılan “Narın Rengi”, eski bir Sovyet Gürcü halk masalı “Suram Kalesi Efsanesi” ve yönetmenin erken dönem eserlerinden “Ukrayna Rapsodisi” yer alıyor. Ayrıca, Parajanov filmlerinin yanı sıra, ondan ilham alan sanatçıların tanıklıklarına yer veren belgesellere de yer verildi.” İsyankar İmgeler: Sergey Parajanov” film programı, 17 Mart'a kadar Pera Müzesi'nde ücretsiz izlenebilir.

Tarkovski, Godard, Fellini, Antonioni gibi sinema dünyasının önemli isimleri tarafından "dahi", "üstat", "sihirbaz" olarak anılan Sergey Parajanov'un kült filmlerini bir araya getiren program kapsamında, “Andriesh”, “İlk Delikanlı”, “Taşta Bir Çiçek”, “Unutulmuş Ataların Gölgeleri”, “Hakob Hovnatanyan”, “Pirosmani Teması Üzerine Arabesk Çeşitlemeler” gibi yapıtları da izleyiciyle buluşuyor.

Program kapsamında ayrıca, yönetmen Artavazd Peleshian'ın görüntü yönetmeni Mikhail Vartanov'la birlikte yaptığı ve medeniyetten uzakta bir tarım toplumunun doğanın güçlerine karşı mücadelesini yansıtan “Mevsimler” ile Ron Holloway'in yönetmenliğini yaptığı Parajanov'un çalkantılı kariyerine derin bir bakış sunan “Parajanov: Bir Ağıt” belgeseli gösteriliyor.


Bu haber erm....ber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkına herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+