​İran’da Ara Güler fotoğraf sergisi - Gündem
20 Ocak 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Արաց / Օր : Արագած / Ժամ : Շանթակող

Gündem :

02 Şubat 2019  

​İran’da Ara Güler fotoğraf sergisi -

​İran’da Ara Güler fotoğraf sergisi ​İran’da Ara Güler fotoğraf sergisi

Geçen yıl Ekim ayında hayatını kaybeden usta fotoğrafçı Ara Güler’in “Kayıp Tarihin Anısı” başlıklı fotoğraf sergisi İranlı sanatseverlerle buluşacak. “Ara Güler Universal” projesi kapsamında gerçekleştirilecek sergi bugün Tahran Nabshi Kültür Merkezi’nde açılacak. Serginin fotoğraf seçkisi, projenin sahibi Patrice Vallette tarafından yapıldı.

Ermeni fotoğraf sanatçısının 160 fotoğrafının görülebileceği sergide, ayrıca karartılmış özel alanlarda katılımcıların görsel ve işitsel etkileşimi amaçlanıyor. Bu kapsamda tasarlanan alanların ilkinde, Ara Güler’in biyografisinden özel röportaj ve videoların bulunduğu kısa kısa bölümler yayımlanacak.

Diğer alanda ise İstanbul atmosferi içerisinde Ara Kafe’deki gibi bir ortam oluşturulacak. Aynı zamanda kafede çekilmiş videolar, ortam sesleri ve Ara Güler’in masasında otururken verdiği röportajlar izlenime sunulacak. Sergide usta fotoğrafçıya yazılmış mektuplar ile Picasso’nun onun için çizdiği resmin kopyası da yer alacak. “Kayıp Tarihin Anısı” sergisinin yanı sıra proje kapsamında Ara Güler’in hayatından kesitlerin yer aldığı “Bu Dünya Böyle Dünya” adlı belgeselin prömiyeri de İran’da yapılacak. Yönetmenliğini Coşkun Aral’ın, yapımcılığını ise Müge Aral’ın üstlendiği belgesel, adını Aral’la Güler’in 1986 yılında birlikte açtıkları sergiden alıyor. “Ara Güler Universal” projesi dünyanın farklı şehirlerinde de sergilenmeye devam edecek.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+