​Ermeni Soykırımı`nı tanıyan Venezuela`ya Türkiye`den tepki - Gündem
24 Ocak 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Արաց / Օր : Լուսնակ / Ժամ : Ճառագայթեալ

Gündem :

03 Şubat 2019  

​Ermeni Soykırımı`nı tanıyan Venezuela`ya Türkiye`den tepki -

​Ermeni Soykırımı`nı tanıyan Venezuela`ya Türkiye`den tepki ​Ermeni Soykırımı`nı tanıyan Venezuela`ya Türkiye`den tepki

Venezula'nın, 14 Temmuz 2005 yılında sözde Ermeni Soykırımı'nı tanıdığı, dönemin TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın Maduro'ya tepki gösterdiği ortaya çıktı.

Son günlerde başta ABD olmak üzere Avrupa ülkeleriyle kriz yaşayan Venezuela'nın, 14 Temmuz 2005 yılında sözde Ermeni Soykırımı'nı tanıdığı ve dönemin Venezuela Ulusal Meclis Başkanı'nın da Nicolas Maduro olduğu ortaya çıktı.

14 Temmuz 2005'te Meclis Başkanı olan Nicolas Maduro zamanında, Venezuela'nın sözde Ermeni Soykırımı tanıyarak, Türkiye'nin AB üyelik sürecinin askıya alınmasını istediği ortaya çıktı.

Venezuela Meclisi'nin aldığı bu karara, dönemin TBMM Başkanı Bülent Arınç, Nicolas Maduro'ya bir mektup yazarak, sert bir dille yanıt vermişti.

"TBMM'den, sözde Ermeni Soykırımı ile ilgili karan alan Venezuela Ulusal Meclisi'ne tepki (29 Temmuz 2005)" başlıklı mektupta Bülent Arınç şunları yazmıştı;

Sayın Başkan,

Venezuela Ulusal Meclisi'nin 14 Temmuz 2005 tarihinde 1915 yılında Türklerle Ermeniler arasında meydana gelen karşılıklı bazı trajik olayları tek taraflı soykırım olarak niteleyen bir karar kabul ettiğini büyük bir üzüntü ve hayal kırıklığıyla öğrendim.

Venezuela Ulusal Meclisi'nin kararı, 1915 olayları hakkında çarpıtılmış ve tek yanlı bilgiler içermesinin yanı sıra, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliği ile ilgili anlamsız bir beyana da yer vermektedir. Tarihin bu döneminin, Türkiye ve Türk Ulusu aleyhinde önyargılar yaratacak siyasi emellere alet edilmesini kabul etmek mümkün değildir.

Ulusal parlamentolar tarihin tartışmalı dönemleri hakkında bir yargıda bulunmak için uygun forumlar değildir. Bunun yerine parlamentoların ülkeler ve halklar arasındaki dostluk ve işbirliğinin geliştirilmesini sağlayacak bir ortam yaratılması için gayret göstermeleri gerektiğine inanıyorum.

Türkiye her zaman tarihin tartışmalı dönemlerinin tarihçiler tarafından değerlendirilmesi gerektiğini savunmuş ve arşivlerini bütün araştırmacıların hizmetine sunmuştur. Son olarak, Türkiye, Ermenistan'a Türk ve Ermeni tarihçilerden oluşacak bir grubun ilgili bütün arşivlerde 1915 dönemine ait gelişme ve olayları inceleyerek, bulgularını uluslararası kamuoyuna açıklamalarını önermiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisi bir bildiri ile bu öneriyi benimsemiştir.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 10 Nisan 2005 tarihli bir mektupla söz konusu öneriyi Ermenistan Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan'a resmen iletmiştir. Sayın Koçaryan'ın 25 Nisan tarihli cevabi mektubu tarafımızdan olumlu bir bakış açısıyla kapsamlı şekilde değerlendirilmiştir. Halen, üst düzeyde yapılan bu açılımların Türk-Ermeni ilişkilerine nasıl olumlu olarak yansıtılabileceği araştırılmaktadır.

Bu nedenle, Venezuela Ulusal Meclisi'nin kararının iki komşu ülke arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi yolunda sarfedilen çabalara ters düştüğünü ayrıca dikkatinize getirmek istiyorum.

Ülkelerimiz arasındaki dostane ilişkilerle bağdaşmayan ve hangi gerekçe ile alındığını anlayamadığımız bu kararın yaratacağı olumsuz sonuçların ortadan kaldırılması için gerekli çabayı göstereceğinize inanıyorum

Saygılarımla.

Bu haber milligazete kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (milligazete) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+