​Papa Franciscus Azerbaycan’da yaşanan 27 Şubat Ermeni katliamını Soykırım olarak adlandıracak - Gündem
19 Ocak 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Արաց / Օր : Անահիտ / Ժամ : Բաւական

Gündem :

05 Şubat 2019  

​Papa Franciscus Azerbaycan’da yaşanan 27 Şubat Ermeni katliamını Soykırım olarak adlandıracak -

​Papa Franciscus Azerbaycan’da yaşanan 27 Şubat Ermeni katliamını Soykırım olarak adlandıracak ​Papa Franciscus Azerbaycan’da yaşanan 27 Şubat Ermeni katliamını Soykırım olarak adlandıracak

Papa Franciscus 27 Şubat tarihinde Ermenilere, özellikle 1988 yılında Azerbaycan’ın Sumgayıt ve Bakü şehirlerinde yaşanan katliamlarına maruz kalan Ermenilere seslenecek. Azerbaycan tarafından yapılan bu katliamları Papa soykırım olarak nitelendirecek.

Moskova’daki Ermeni Katolik cemaatinin ruhani önderi Petros Yesayan bu olayın bir kez daha Katolik kilisesinin Ermenilere olan yakınlığını ve Hristiyanlığı ilk kabul eden halkın kaderine olan ilgisini göstereceğini dile getirdi.

Katolik din adamı Petros Yesayan yaptığı açıklamada “O günden sonra 31 yıl geçti. Ben kendim Bakü’den kaçanlar arasındaydım. O olayları çok iyi hatırlıyorum. Ailemin ve tuzağa düşen diğer Ermenilerin korku gözyaşlarını iyi hatırlıyorum. Ben çocuktum, ama babamla konuştuklarımızı ve Bakü’den nasıl kaçtığımızı aklımdadır. Şimdiye kadar bu olayların ve 1915 Ermeni Soykırımının kabul edilmemesi bölgedeki jeopolitik durumunu olumsuz bir şekilde etkiliyor” ifadelerine yer verdi.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+