​Freedom House raporunda Türkiye özgür olmayan ülkeler listesinde yer aldı - Gündem
19 Temmuz 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Անահիտ / Ժամ : Երկրատես

Gündem :

06 Şubat 2019  

​Freedom House raporunda Türkiye özgür olmayan ülkeler listesinde yer aldı

​Freedom House raporunda Türkiye özgür olmayan ülkeler listesinde yer aldı ​Freedom House raporunda Türkiye özgür olmayan ülkeler listesinde yer aldı
Merkezi ABD’de bulunan “Freedom House” (Özgürlük evi) düşünce kuruluşu tarafından hazırlanan “Dünya Özgürlükler Raporu”na göre, son 13 yılda demokrasi tüm dünyada gerilemeye devam ediyor. Türkiye ise son iki yılda “özgür olmayan” ülkeler kategorisinde yer aldı.

“Demokrasi Geriliyor: Dünyada Özgürlükler Raporu”nda yer alan değerlendirmelere göre, 2018 yılında 32 puanla listenin sonlarında “özgür olmayan” ülke kategorisinde yer alan Türkiye, 2019’da 31 puana geriledi. Raporun ön yazısında Türkiye’de “cumhurbaşkanına hakaret” davalarının hızla artışı, özgürlüklerdeki küresel gerilemeye örnek olarak gösterildi ve şu ifadeler yer aldı:

“Sadece 2017’de Türkiye’de “cumhurbaşkanına hakaret” sebebiyle 20 binden fazla soruşturma açılmış olması ve 6 binden fazla davanın sürmesi bu küresel trendin en bariz örneklerinden. Aralarında Rusya, Çin, Türkiye, İran ve Suudi Arabistan gibi ağır sıklet ülkelerin de bulunduğu 24 ülke, yurtdışındaki muhalifleri taciz, sınır dışı talebi, kaçırma ve hatta suikast gibi yöntemlerle hedef aldı.

Suudi Arabistan’ın gazeteci Cemal Kaşıkçı’yı Türkiye’de öldürmesi otoriter rejimlerin agresif yöntemlerine dikkat çekti. Kaşıkçı’nın cinayetini gazetelerinin ilk sayfalarından görmek isteyen Türkiye’nin kendisi de 21 farklı ülkeden 104 vatandaşını devletin düşmanları oldukları gerekçesiyle kaçırdı.

Türkiye’de önemli muhalefet partilerinin liderlerinin hapsedildiği, örgütlenme, toplanma ve ifade etme özgürlüklerine aşırı baskı yapıldığı iki yıl süren olağanüstü halin ardından Haziran 2018’de aynı anda parlamento ve başkanlık seçimleri gerçekleşti Seçimin ardından OHAL kaldırılmış olsa da otoriteler devlet kurumlarında tasfiyeler ve gazeteciler, sivil toplum üyeleri ve akademisyenlere yönelik tutuklamalar devam etti. Freedom House Macaristan, Venezüela veya Türkiye gibi yerlerde demokratik kurumların antidemokratik liderler karşısında baskıya boyun eğdiklerini gözlemledi.”Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Çok Okunan Haberler

Anket Tüm Anketler

+