​Kudüs Ermeni çömlekçilik ve seramik sanatının UNESCO kültürel miras listesine alınması önerildi - Gündem
19 Temmuz 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Անահիտ / Ժամ : Շառաւիղեալ

Gündem :

09 Şubat 2019  

​Kudüs Ermeni çömlekçilik ve seramik sanatının UNESCO kültürel miras listesine alınması önerildi

​Kudüs Ermeni çömlekçilik ve seramik sanatının UNESCO kültürel miras listesine alınması önerildi ​Kudüs Ermeni çömlekçilik ve seramik sanatının UNESCO kültürel miras listesine alınması önerildi
İsrail merkezli “The Jerusalem Post” gazetesi, UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Miras Listesine alınamsı gerekenler listesini hazırladı.

Küresel antisemitizm, jeopolitik risk ve tehditler ortamında İsrail kültürel mirasının, UNESCO kapsamında korunmaya özel ihtiyacı olduğunu vurgulayan makalede, İsrail kültür ve sanatının UNESCO listesine alınması önerilen 6 dalları sıralandı.

Gazete tarafından hazırlanan listede, İsrail Ermeni çömlekçilik ve seramik sanatının da yer aldığı dikkat çekti. Ermeni çömlekçilik ve seramik sanatından bahsederken yazar, henüz 1922 yılından beri kutsal şehir Kudüs’te Ermeni çömlekçilerin el yapımı eserlerinin yayılmakta olduğuna dikkat çekti.

Eski Şehirde modern kap kacağın yanında geleneksel el yapımı Ermeni eserlerin de kullanıldığını vurgulayan makalede, mavi çerçeve içinde bitki ve hayvan konulu desenleri olan çinilerin Kudüs’ün kartviziti haline geldiğini yazdı.

Makalenin sonunda, İsrail Ermeni toplumu dahil ülkenin kültürel çeşitliliğinin, UNESCO somut olmayan kültürel mirasının bir parçası olması gerektiğine vurgu yapıldı.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Çok Okunan Haberler

Anket Tüm Anketler

+