​Luxury Launches` Ermeni kuyumcunun 1. Mahmut`a yaptığı özel tüfeğine değindi - Gündem
22 Ocak 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Արաց / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Թաղանթեալ

Gündem :

09 Şubat 2019  

​Luxury Launches` Ermeni kuyumcunun 1. Mahmut`a yaptığı özel tüfeğine değindi -

​Luxury Launches` Ermeni kuyumcunun 1. Mahmut`a yaptığı özel tüfeğine değindi ​Luxury Launches` Ermeni kuyumcunun 1. Mahmut`a yaptığı özel tüfeğine değindi

Luxury Launches' sitesi Osmanlı İmparatorluğu 1. Mahmut Sultan’a 1732-33 tarihler arasında Ermeni bir kuyumcunun altın, gümüş, pırlantalar, zümrütler ve diğer değerli taşlarla yaptığı özel tüfeğini sunarak Ermeni kuyumcu ustalarıyla ilgili ilginç paylaşımında bulundu.

Paylaşımda şu ifadelere yer verildi:

“Dünyada belki de az kişi biliniyor ancak Ermenistan üst düzey kuyumcular ülkesidir. Bunlardan bazılarının köklerinin yüzyıllar tarihi var. Onların yaptığı sanat eserleri (Osmanlı İmparatorluğundan itibaren) çok takdir ediliyor. Yazılarına inanırsak dünyada ilk metalı yapanlar ve süsleyenler Ermenilerdir.”

Bilgilere göre bu özel tasarımın yazarı sultanın Hristyan kuyumcusu Ağa Düz. Düz’ün yarattığı sanat eserini 1. Mahmut tören için kullandı. Ermeni kuyumcunun ustalık sayesinde tüfek içine muhteşem hançer dahil olmak üzere yazmaya uygun aletleri de yerleştirmeye mümkün oldu.

Yazıda “Ermeni kuyumcular Osmanlı döneminde dünyada biriciliğiyle tanınmış. Onlar altın ve gümüşlü eşyalar hazırlamaktan ziyade silah, tören eşyalarının süslenmesiyle ve değerli taşların parlatmasıyla da uğraştılar.1. Mahmut Sultan için hazırlanmış inanılmaz tüfeğini görünce bu konuda gerçekten Ermenilerin büyük zevki olmasını görmezden gelemeyiz” dile getirildi.





Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+