​Uzman: Ermenistan tarafından Suriye`ye insani misyonun gönderilmesi son derece önemli bir adımdır - Gündem
16 Ocak 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Արաց / Օր : Մանի / Ժամ : Թաղանթեալ

Gündem :

11 Şubat 2019  

​Uzman: Ermenistan tarafından Suriye`ye insani misyonun gönderilmesi son derece önemli bir adımdır -

​Uzman: Ermenistan tarafından Suriye`ye insani misyonun gönderilmesi son derece önemli bir adımdır ​Uzman: Ermenistan tarafından Suriye`ye insani misyonun gönderilmesi son derece önemli bir adımdır

Orta Doğu araştırmaları uzmanı Armen Petrosyan, Ermenistan Savunma Bakanlığı’nın insani misyonunun Suriye’ye gönderilmesinin son derece önemli olduğunu duyurdu. “Armenpress” Haber Ajansı’nın basın salonunda düzenlenen basın toplantısı sırasında konuyu değerlendiren Ermeni uzman, bu misyonun önemini anlamak için 3 hususa dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

Petrosyan, “İlk önce Suriye –Ermenistan veya Suriye halkı ile Ermenistan halkı arasında mevcut olan tarihi dostluk ilişkilerine dikkat edilmeli. İkinci önemli husus, Ermenistan ile Suriye Ermeni toplumu arasındaki bağlantılardır, üçüncüsü ise Ermenistan’ın uluslararası itibaridir” ifadelerini kullandı.

Suriye’nin Ermenistan için oldukça önemli bir ülke olduğuna ve henüz Suriye savaşının yeni başladığı 2011 yılında Ermenistan halkının dikkatinin Suriye’ye odaklandığını hatırlatan uzman, “Suriye, Arap dünyasındaki önemli ortağımızdır. Bunu bir de Ermeni ve Suriye halkların dostluğu açısından da değerlendirilmesi gerek. Suriye halkının, zamanında başına feci olaylar gelen Ermeni halkına yardım eli uzattığını da unutmamalıyız. Suriye’de büyük bir Ermeni toplumunun bulunduğu da bizim için çok önemli” şeklinde konuştu.

2011-2018 yıllarında Ermenistan’ın, Suriye hükümeti ile bağlantılarını kesmeden olumlu tarafsızlık sergilediğine dikkat çeken Petrosyan, nispeten sınırlı imkanları olan Ermenistan tarafından Halep’e uzman grubunun gönderilmesinin çok önemli bir insancıl adıım olduğunu vurguladı.

Suriye’de hala belli derecede terör tehlikesinin mevcut olduğunu hatırlatan uzman, Ermeni ekibin daha önce Suriye’ye gitmesi planlandığını, ancak güvenlik sorunları nedeniyle hazırlıkların birkaç ay sürdüğünü vurgulayarak, “Uzmanlarımızın çalışacağı bölge nispeten güvenlidir” diye ekledi.

Hatırlanacağı üzere, 8 Şubat tarihinde doktor, mayın temizleme uzmanı ve onların güvenliğini sağlayacak personelden oluşan Ermenistan Savunma Bakanlığı’nın 83 kişilik insani misyonu, Suriye’nin Halep kentine gönderildi. "Ermeni uzmanlar, Halep’in savaş operasyonları yapılmayan bölgelerinde, mayın temizleme, sivilleri mayın konusunda bilgilendirme ve sağlık hizmeti sağlama misyonunu gerçekleştirecek.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+