​Arjantin’de 106 yaşındaki Ermeni Soykırımı tanığı hayata veda etti - Gündem
05 Temmuz 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Ահրանք / Ժամ : Հրակաթն

Gündem :

26 Şubat 2019  

​Arjantin’de 106 yaşındaki Ermeni Soykırımı tanığı hayata veda etti

​Arjantin’de 106 yaşındaki Ermeni Soykırımı tanığı hayata veda etti ​Arjantin’de 106 yaşındaki Ermeni Soykırımı tanığı hayata veda etti
Arjantin’de 21 Şubat tarihinde Ermeni Soykırımının tanıklarından Bayan Lusin Bereciklyan-Khaçatryan 106 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Lusin Hanım 7 Ocak 1913 tarihinde Batı Ermenistan’ın Ayntap şehrinde (şimdiki Türkiye’nin Gaziantep şehri) dünyaya geldi, fakat belgelerde doğum tarihi olarak 1909 kaydedilmiştir.

2015 yılında Ermeni Soykırımı’nın 100’üncü yıldönümü münasebetiyle Arjantin’de Telefe Noticias televizyon programına verdiği röportajda Lusine Bereciklyan-Khaçatryan “Hiç bir şey hatırlamazsam daha iyi, çünkü eğer hatırlarsam uyuyamam” demişti.

Lusin Hanımın babası olan Abraham Bey kuyumcuydu. Ermenilere karşı eylemler başladıktan sonra büyük oğullarını Halep’e gönderiyor. Daha sonra kendileri de bir şekilde Halep’e kaçıyorlar. Yolda Türk askerler onların bütün mallarını ele geçiriyorlar. Halep’te ise Lusin’in hamile annesi ölüyor.

Birinci Dünya Savaşı sona erdikten sonra Lusin’in ailesi vatana geri dönüyor, fakat Türkiye hükümeti tekrar onları sürgün ediyor. Abraham Bey Şam’a gitmeye karar veriyor.

Şam’da Abraham’ın vefatından sonra Lusin Hanımın büyük kardeşleri Arjantin’e gidiyorlar. Lusin ablasıyla birlikte 16 yaşına kadar Şam’da kalıyor ve sonra kendisi de Arjantin’e yerleşip orada İspanyolca öğreniyor ve orada yaşamına devam ediyor.Bu haber erm....ber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkına herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+