​Paşinyan: Ermenistan, İran gazı için transit ülke olmaya hazırdır - Gündem
22 Ocak 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Արաց / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Կամաւօտ

Gündem :

28 Şubat 2019  

​Paşinyan: Ermenistan, İran gazı için transit ülke olmaya hazırdır

​Paşinyan: Ermenistan, İran gazı için transit ülke olmaya hazırdır ​Paşinyan: Ermenistan, İran gazı için transit ülke olmaya hazırdır
Resmi ziyaret için İran İslam Cumhuriyeti’nde bulunan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile görüşmenin ardından gazetecilere konuştu. Avrasya Ekonomik Birliği ile İran arasındaki serbest ticaret anlaşmasının, özellikle Ermenistan’ın başkanlığı döneminde üye ülkeler parlamentolarında onaylanma sürecinden geçtiğinden memnun olduğunu dile getiren Paşinyan, bu anlaşmanın ticaret ve iş dünyası için yeni perspektifler açacağına dikkat çekti.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani’nin, Ermenistan’a ihraç edilen gaz miktarını artırma niyetinde olduklarını söylediğini de aktaran Başbakan, ilerideki müzakerelerde gaz fiyatı konusunda da anlaşma sağlayabileceklerini ümit ettiğini dile getirdi.

Ermenistan-İran ilişkilerinin daha geniş bir bağlamda ele alınması ve tüm bölge için önem taşıyan ikili projelerin gerçekleştirilmesi gerektiğine vurgu yapıldığını anlatan Paşinyan, “Ermenistan, İran gazı için transit ülke olmaya hazırdır. Bir enerji koridorunun kurulmasının da hem ikili, hem bölgesel açıdan, hem de daha geniş anlamda büyük önemi var” ifadelerini kullandı.

Ermenistan ile İran ilişkilerinin dostluk ilkelerine dayandığını ve bu dostluk bağlarının daha da güçlendirilmesi gerektiğini ifade eden Ermenistan Başbakanı, ikili ilişkilerde İran’da aktif faaliyet gösteren Ermeni toplumunun de rölüne vurgu yaparak, iran Ermenilerine gösterilen sıcak yaklaşım için İran hükümetine teşekkürlerini sundu.


Bu haber erm....ber kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+