Azerbaycan’lı bir öğrenci bu fotoğrafı tablo haline getirerek ‘Umut’ başlıkla sergiye sunmuştur. - Gündem
28 Şubat 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Մեհեկան / Օր : Սիմ / Ժամ : Այգ

Gündem :

28 Şubat 2019  

Azerbaycan’lı bir öğrenci bu fotoğrafı tablo haline getirerek ‘Umut’ başlıkla sergiye sunmuştur. -

Azerbaycan’lı bir öğrenci bu fotoğrafı tablo haline getirerek ‘Umut’ başlıkla sergiye sunmuştur. Azerbaycan’lı bir öğrenci bu fotoğrafı tablo haline getirerek ‘Umut’ başlıkla sergiye sunmuştur.

26 Şubat tarihinde Almanya’nın başkenti Berlin’de Azerbaycan Güzel Sanatlar Akademisi öğrencilerinin eserlerinin yer aldığı sergide Karabağ savaşına katılan Ermeni gönüllülerden Sarkis Hatspanyan ve Azerbaycan’lı bir kadının meşhur fotoğrafı da konu oldu.

Azerbaycan’lı bir öğrenci bu fotoğrafı tablo haline getirerek ‘Umut’ başlıkla sergiye sunmuştur.

Berlin’deki sergide yer alan eserler Azerbaycan Güzel Sanatlar Akademisinde düzenlenen yarışma sonucunda seçilmiştir.

Ermeni güçlerinde gönüllü olarak görevli olan Sarkis Hatspanyan’ın bu meşhur fotoğrafı 1993 yılının Nisan ayında Karvaçar (Kelbecer rayonu) bölgesinin Ermeni güçler tarafından kurtuluşu sırasında çekilmiştir. Azerbaycan’lı erkekler köylerden kaçıp eşlerini, çocuklarını, annelerini yalnız bırakmışlardı. Bu fotoğraf aslında Ermeni askerin Azerbaycan’lı yaşlı kadına yönelik insani davranışın bir göstergesidir, fakat bu bile Azerbaycan ve Türkiye medyasında manipülasyona uğrayıp farklı şekillerde yorumlanıyor.

Hatta daha önce Türkiye’deki gazetelerinden biri aslında Ermeni askerinin erdemini gösteren bu fotoğrafı ‘Azerbaycan’lı nine torununa git intikamımızı al diyor’ başlığı altında yayınlamıştı.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+