​Paylan: Çarents Ermeni olduğu için bu hafıza mekanının yok edildiğini düşünmekteyim - Gündem
22 Ocak 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Արաց / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

08 Mart 2019  

​Paylan: Çarents Ermeni olduğu için bu hafıza mekanının yok edildiğini düşünmekteyim -

​Paylan: Çarents Ermeni olduğu için bu hafıza mekanının yok edildiğini düşünmekteyim ​Paylan: Çarents Ermeni olduğu için bu hafıza mekanının yok edildiğini düşünmekteyim

TBMM Ermeni Milletvekili Garo Paylan, ünlü Ermeni şair Yeğişe Çarents’in doğduğu Kars’taki evin yıkılması ile ilgili Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bir soru önergesi iletti. Bakan Mehmet Nuri Ersoy’un cevaplaması beklenen önergede, şu sorular yer aldı:

- Bakanlığınızca: Ermeni kültürü ve Kars için önemli bir hafıza mekanı olabilecek Çarents’in evinin restorasyonu ve müze olarak düzenlenmesi konusunda bir proje yapılmış mıdır?

- Çarents’in doğduğu bilinen evin, herhangi bir binaymış gibi yıkılmasının, şairin hatırasını sahiplenen insanlarda yaratacağı hayal kırıklığı ve tahribat düşünülmüş müdür?

- Ermeni sanatçı ve aydınlarıyla anılan hafıza mekanlarının, hak ettikleri gibi adilane biçimde değer görmesi ve bunların kültür mirası olarak yaşatılması konusunda bakanlığınızın attığı atacağı somut admlar nelerdir?

- Çarents Ermeni olduğu için bu hafıza mekanının yok edildiğini düşünmekteyim. Bu düşünceme katılır mısınız?

Hatırlanacağı üzere, geçtiğimiz günlerde basında yayınlanan habere göre, Ermeni şair Çarents’in doğduğu ev olarak bilinen ve yıl boyunca Ermeni turistler tarafından sık sık ziyaret edilen Kars’taki eski binanın, bilinmeyen sebeplerle yıkıldığı öğrenilmişti. Sevilen şairi andıran ve Ermeniler için sembolik önemi olan bu mekanın yok edilmesi, Ermeni toplumunda hayal kırıklığı ile teessüfle karşılanmıştı.
Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+