​Erdoğan ve Paşinyan`dan Patrik II. Mesrob için taziye mesajları - Gündem
28 Şubat 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Մեհեկան / Օր : Սիմ / Ժամ : Այգ

Gündem :

10 Mart 2019  

​Erdoğan ve Paşinyan`dan Patrik II. Mesrob için taziye mesajları -

​Erdoğan ve Paşinyan`dan Patrik II. Mesrob için taziye mesajları ​Erdoğan ve Paşinyan`dan Patrik II. Mesrob için taziye mesajları

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ermenistan Başbakanı Paşinyan bugün hayatını kaybeden Türkiye Ermenileri 84. Patriği II. Mesrob için taziye mesajları yayınladı.

Türkiye Ermenileri 84. Patriği II. Mesrob bugün öğle saatlerinde hayatını kaybetmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan resmi Twitter hesabından Ermenice ve Türkçe yayınladığı mesajda şunları söyledi:

"Türkiye Ermenileri Patriği Sayın Mesrob Mutafyan beyefendinin vefatını derin bir teessürle öğrendim. Patrik Mutafyan'ın ailesine, yakınlarına ve tüm Ermeni vatandaşlarımıza taziyelerimi sunuyorum."

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan da bir mesaj yayınladı. Paşinyan'ın mesajı şöyle:

"Patrik Mesrob Başpiskopos Mutafyan'ın ölümü ile ilgili haberi üzüntüyle öğrendim.

Mesrob Başepiskopos Mutafyan’ın çalışmaları ve adanmışlığı herkes tarafından biliniyor ve takdir ediliyordu. O hafızalarda görevine adanmış bir manevi lider olarak kalacak.

Patrik Mutafyan'ın akrabalarına, Türkiye Ermeni Patrikliği'ne ve Ermeni cemaatinin tüm temsilcilerine en derin başsağlığı dileklerimi sunuyorum."

HDP de resmi Twitter hesabından Ermenice bir mesajla taziyelerini sundu. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de Twitter hesabından başsağlığı mesajı paylaştı. HDP milletvekili Garo Paylan, CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu, AKP milletvekili Markar Esayan, CHP İstanbul Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu'nun yanısıra birçok siyasetçi ve kurum da başsağlığı mesajları paylaştılar. ABD Büyükelçiliği, Vakıflar Meclisi Üyesi ve Cemaat Vakıfları Temsilcisi Moris Levi ve Türkiye Yahudi Cemaati de taziye mesajı yayınladılar.

Türkiye Ermenileri Patrikliği'nden yapılan açıklamada 9 Mart Cumartesi günü Patriklik Makamı Ruhani Meclisi'nin olağanüstü toplanarak uğurlama töreni ile ilgili konuları değerlendireceği açıklandı. Açıklama şöyle: "Türkiye Ermenileri’nin 84ncü Patriği Mesrob II Hazretleri 8 Mart 2019, Cuma, saat 12.15’te sekiz yıldır tedavi gördüğü Yedikule Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi’nde vefat etti. On yılı aşkın bir süredir iş göremez durumda bulunan Sayın Patriğin vefatı cemaati ve sevenlerini yasa boğdu.
Merhum Patrik müteveffa Patrik Şnorhk Hazretleri tarafından rahip takdis edilmiş ve takdisini müteakiben Patriklik Makamı’nın idari işlerinde aktif görevlerde bulunmuştu.

14 Ekim 1998 tarihinde Patrik seçilen Mesrob II selefi bulunan müteveffa Patrik Karekin II Hazretleri’nin yakın mesai arkadaşı idi. Patrik seçilmesinden önce çocuklar ile gençler için ve ayrıca yeni ruhaniler hazırlanması yönünde başlatmış olduğu çalışmaları patriklik döneminde de sürdürmüştür.

Cemaat içi faaliyetlerinin yanı sıra Patriklik Makamı’nı ve cemaati yabancılar nezdinde tanıtmak amacıyla aktif girişimlerde bulunmuştu. Kişisel ilişkilerini kullanarak Patrikliği yerel basın çevrelerine en iyi şekilde tanıtmıştır. Ruhani Meclis ve Cemaat Vakıf Yöneticileri’nden aldığı yetki ile çeşitli Avrupa Merkezleri’nde görüşmelerde bulunarak Cemaat adına, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği sürecinde destek faaliyetlerinde bulunmuştur.
Cemaatinin hak ve menfaatlerini gözetmiş ve onları korumuştur. Ermeni Kilisesi idari yapısı çerçevesinde Türkiye Ermenileri Patrikliği’nin konumunu gözetmiş, diğer Patriklik Makamlarıyla geleneksel bağları sürdürmüştür. Kendisi ile aktif faaliyetlerde bulunan Kiliseler ve Dinler arası çevreler de bu önemli Patriğin vefatından dolayı derin üzüntü duymaktadırlar.

Bu acı kayıp vesilesi ile Patriklik Makamı Ruhani Meclisi 9 Mart 2019 tarihli olağanüstü oturumunda uğurlama töreni ile ilgili konuları değerlendirecektir.

Patrik Mesrob II Hazretleri’nin vefatıyla ilgili Ermeni Kilisesi’nin Patriklik Makamları’na gerekli bilgi verilmiştir.

Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan taziyeleri her gün saat 10.00 ile 16.00 saatleri arasında Patriklik salonunda kabul edecektir"

Bu haber agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (agos) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+