​BBC: Ermenistan`daki devrim Bakü`yü ağır durumda bıraktı - Gündem
24 Ocak 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Արաց / Օր : Լուսնակ / Ժամ : Լուսափայլ

Gündem :

19 Mart 2019  

​BBC: Ermenistan`daki devrim Bakü`yü ağır durumda bıraktı

​BBC: Ermenistan`daki devrim Bakü`yü ağır durumda bıraktı ​BBC: Ermenistan`daki devrim Bakü`yü ağır durumda bıraktı
BBC Rusya, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından ülkede başlatılan siyasi ve sosyal–ekonomik reform imitasyonunu konu aldı.

Ülkede yapılan sözde reformların nedenlerini sıralayan kaynak, Azerbaycan’ın bu girişimine, Ermenistan’daki siyasi gelişmeler başta olmak üzere bölgesel faktörlerin etki yaptığına dikkat çekti.

“Ermenistan’da yapılan kadife devrim ile iktidar değişikliği, Bakü’yü ağır durumda bıraktı. Bakü, Rusya Federasyonu’na Yerevan’ın bağımlılığından dolayı komşu ülkede bu tür gelişmelerin yaşanmasını en az beklerdi” yorumunu yapan yazar, Güney Kafkasya ülkelerinde bölgenin lideri olma ve Batının gözünde “önemli bir ortak” olarak görünme çabasının eskisi gibi hakim olduğunu hatırlatıyor.

Makalede, “Eskiden Azerbaycan, Batı’nın güvenlik çıkarları açısından (ilk önce petrol ve komunikasyon alanında) kendini Güney Kafkasya lideri konumunda sayardı, ancak dünya petrol pazarında durumun değiştiği bugünlerde enerji projeler i kendi önemini yitirmiş durumda. Dolayısıyla iktidarın meşruiyeti için dış faktörlerin önemi azalıyor ve ülkenin lideri gücünü korumak için halka başvurmaya mecburdur.”

Yazar, iç desteğin ayrıca ülkenin en önemli güvenlik meselesi olan Dağlık Karabağ meselesine etkileyebileceği nedeniyle de Azerbaycan için çok önemli olduğunu ileri sürüyor.Bu haber erm....ber kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+