​Ermenistan Ombudsmanı, sınırda yakalanan Azerbaycan vatandaşını ziyaret etti - Gündem
01 Mart 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Մեհեկան / Օր : Արեգ / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

19 Mart 2019  

​Ermenistan Ombudsmanı, sınırda yakalanan Azerbaycan vatandaşını ziyaret etti -

​Ermenistan Ombudsmanı, sınırda yakalanan Azerbaycan vatandaşını ziyaret etti ​Ermenistan Ombudsmanı, sınırda yakalanan Azerbaycan vatandaşını ziyaret etti

Ermenistan Ombudsmanı (Kamu denetçisi) Arman Tatoyan, Ermenistan devlet sınırını yasadışı olarak ihlal edilirken yakalanan Azerbaycan vatandaşı Elvin Arifoğlu İbrahimov’u 18 Mart’ta ziyaret etti. Ziyaret hakkında Ombudsman ofisi tarafından yayınlanan resmi açıklamada, ziyaret sırasında sınır ihlalcısının odasında CMK ile öngörülen işlemleri yerine getirmek üzere avukat ile sorgu hakiminin hazır bulunduğu kaydedildi. Ombudsman, avukat ve sorgu hakimiyle İbrahimov’un haklarına dair konular ele aldı. Ceza davasına dahil edilen Azerice yeminli tercüman, Ombudsman ile İbrahimov’un da görüşmesinde hazır bulundu.

İbrahimov’a devlet tarafından tayin edilen müdafinin daha önce kendisine açıkladığı, anladığı dilde bilgi talep etmek, tercüman araçlığıyla iletişim kurmak, müdafi yardımından yararlanmak, yakınları dahil dış dünyayla bağlantı kurmak gibi hakları kendisine bir kez daha Ombudsman tarafından anlatıldı.

Yardıma ihtiyacı olduğu halde 24 saat boyunca Ombudsman ofisinin acil hattını arayabileceği yönünde bilgilendirilen İbrahimov, ailesiyle görüşmek istediğini açıklayarak bu konuda Ombudsman’dan yardım istedi. Arman Tatoyan, Azerbaycan vatandaşının bu ricasını Ermenistan Milli Güvenlik Teşkilatı Müdürü ile görüştü, MGT ise İbrahimov'un, yazılı, sesli veya görüntülü arama araçlığıyla ailesiyle ilettişime geçmesini sağlamaya, hatta Ermenistan sınırları içerisinde İbrahimov ile ailesinin görüşmesini de düzenlemeye hazır olduğunu bildirdi.

Ziyarette Ombudsman’ı eşlik eden doktor, Elvin Arifoğlu İbrahimov’un sağlık durumunu ve sağlığına dair evrakları araştırdı. Ateşli silah yaralanmasıyla hastaneye kaldırılan İbrahimov’un sağlık durumunun yeterli olduğunu kaydeden doktor, yaralının gerekli tedaviyi gördüğüne de şahitlik etti.

Ziyaret sonunda Arman Tatoyan, İnsan Hakları ile Temel Özgürlüklerin Korunmasına İlişkin Avrupa Sözleşmesini Azerice, Rusça ve İngilizce olarak, ve Ermenistan Anayasası’nı Rusça ve İngilizce olarak Elvin İbrahimov’a verdi.

Hatırlanacağı üzere, 16 Mart tarihinde saat 01:00-01:30 sularında Ermensitan Cumhuriyeti’nin Tavuş idari bölgesinin Barekamavan köyü yakınlarında yakalanan kimliği bilinmeyen kişinin, yanında bulunan kimliğe göre Azerbaycan vatandaşı olduğu anlaşılmıştı. Kendisini yakalayan sınır muhafız güçlerinin uyarısına uymayan Elvin İbrahimov'a uyarı ateşi açılmış, ihlalcı ayaktan yaralanmıştı. Ermenistan Cumhuriyeti’nin korunan devlet sınırını ihlal eden İbrahimov’a karşı, Ermenistan Ceza kanunu’nun 329. maddesinin 1. Fıkrası gereği dava açıldı.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+