​Aday Tulsi Gabbard`dan ANCA`ya mesaj: ABD`nın Ermeni Soykırımını tanımasından yanayız - Gündem
24 Ocak 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Արաց / Օր : Լուսնակ / Ժամ : Ծայգն

Gündem :

22 Mart 2019  

​Aday Tulsi Gabbard`dan ANCA`ya mesaj: ABD`nın Ermeni Soykırımını tanımasından yanayız -

​Aday Tulsi Gabbard`dan ANCA`ya mesaj: ABD`nın Ermeni Soykırımını tanımasından yanayız ​Aday Tulsi Gabbard`dan ANCA`ya mesaj: ABD`nın Ermeni Soykırımını tanımasından yanayız

2020 yılında ABD’de yapılacak devlet başkanlığı seçimlerinde demokratlardan aday gösterilen Tulsi Gabbard, ABD Ermeni Davası Konseyi’ne (ANCA) bir video mesajı iletti. Mesajda ülkenin dış politikasında önemli değişikliklerin yapılması gerektiğini dile getiren Gabbard, Ermeni Soykırımı’nın tanınmasına dair adil bir karar tasarısının hazırlanması, ayrıca Ermenistan ile Karabağ’ın güvenlik ve kalkınmasının desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

Mesajında 2017 yılında Ermenistan ve Karabağ’a yaptığı ziyaretine de değinen Gabbard, “ABD Ermeni toplumu, bir asırdan fazla bir süre içinde kendi olumlu rolünü oynadı. Ve ben bu topluma destek vermekten, Ermeni Soykırımı hakkında adil bir kararın alınması konusunda bu toplumun çabalarını desteklemekten gurur duyuyorum. İnsan tarihinin en korkunç suç hakkında adil bir kararın alınması için Ermeni Soykırımı tanınmalı” diye konuştu.

Dağlık Karabağ çatısmasının normalleştirme sürecine de değinen Gabbard, ABD’nin, AGİT Minsk Grubu kapsamında kendi arabuluculuk rolünü koruması gerektiğine, ancak aynı zamanda sahte eşitlik politikasına devam etmemesi ve taraflardan birinin ateşkes rejimini ihlal ettiği durumda adil ve tarafsız konuşması gerektiğine vurgu yaptı.

Devlet Başkanı adayı, “ABD, tarafsız arabuluculuk rolünü korumak için sadece Ermenistan ile Artsakh tarafından acil ve devamlı tavizlerin yapılmasını öngören, ancak Azerbaycan tarafında eşit tavizler öngörmeyen kararlara destek vermemeli” ifadelerini kullandı.

Karabağ çatışmasının çözümü için toprak bütünlüğünün önemli olduğunu kabul etmekle birlikte Gabbard, tüm halkların kendi kaderini tayin hakkına da saygı duyulmasının az önemli olmadığına dikkat çekti.

“Ermeni Soykırımı konusuna gelince şunu diyeceğm ki biz, ABD tarafından Ermeni Soykırımı’nın tanınmasından yanayız” diyen Gabbard, bu tanımanın şimdiye kadar ABD’de Türk lobbinin faaliyetleri nedeniyle gerçekleşmediğinin altını çizdi.


Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+