Atama` talimatına Rum cemaatinden itiraz: Seçim istiyoruz - Gündem
14 Ekim 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Սահմի / Օր : Վանատուր / Ժամ : Մթացեալ

Gündem :

03 Nisan 2019  

Atama` talimatına Rum cemaatinden itiraz: Seçim istiyoruz

Atama` talimatına Rum cemaatinden itiraz: Seçim istiyoruz Atama` talimatına Rum cemaatinden itiraz: Seçim istiyoruz
Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün 'atama' talimatına Rum cemaatinden itiraz geldi.

Vakıfklar Genel Müdürlüğü’nün (VGM) 19 Ocak 2013’te yönetmeliği askıya aldığı günden beri cemaat vakıfları seçim yapamıyor. Cemaat vakıfları en büyük sorunlarından biri seçimler için yeni bir yönetmelik beklerken VGM, 6 yıl sonra bir genelge hazırladı. Vakıfların eksilen üyeleri için seçim yerine atamanın yolunu açtı. VGM’nin hazırladığı genelgeye Rum cemaatinden itiraz geldi.

USULE AYKIRI Vakıflar Genel Müdürlüğü, 11 Mart’ta bölge müdürlüklerine gönderdiği yazıda, eksilen cemaat vakıfları yönetim kurulu üyeleri için seçim yerine atama talimatı verdi.

67 vakıfla Türkiye’deki azınlık cemaatleri arasındaki en fazla vakıfa sahip Rum cemaati genelgeye itiraz etti. 28 Mart’ta toplanan Rum Cemaati Vakıfları temsilcileri genelgeyi tartışmaya açtı. Toplantının sonunda, genelgenin, vakıfların yönetim kurulu üyelerinin tarihsel belirlenme yapısına ve geleneklerine aykırı olduğu ve günümüzün ihtiyaçlarının karşılanmadığına karar verildi.

TALEP: SEÇİM YÖNETMELİĞİ İVEDİLİKLE ÇIKARILMALI

Demokratik bir hak olan seçimlerin bir an önce gerçekleştirilmesine ve vazgeçilemez olduğuna dikkat çekildi. Rum cemaati temsilcileri, toplantıya katılan Cemaat Vakıfları Temsilcisi Moris Levi’den seçim yönetmeliğinin ivedilikle çıkartılmasına dair taleplerinin ilgili makam olan Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne iletilmesini istedi.Bu haber ar.....m kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+