Atama` talimatına Rum cemaatinden itiraz: Seçim istiyoruz - Gündem
17 Ocak 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Արաց / Օր : Ասակ / Ժամ : Արփող

Gündem :

03 Nisan 2019  

Atama` talimatına Rum cemaatinden itiraz: Seçim istiyoruz -

Atama` talimatına Rum cemaatinden itiraz: Seçim istiyoruz Atama` talimatına Rum cemaatinden itiraz: Seçim istiyoruz

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün 'atama' talimatına Rum cemaatinden itiraz geldi.

Vakıfklar Genel Müdürlüğü’nün (VGM) 19 Ocak 2013’te yönetmeliği askıya aldığı günden beri cemaat vakıfları seçim yapamıyor. Cemaat vakıfları en büyük sorunlarından biri seçimler için yeni bir yönetmelik beklerken VGM, 6 yıl sonra bir genelge hazırladı. Vakıfların eksilen üyeleri için seçim yerine atamanın yolunu açtı. VGM’nin hazırladığı genelgeye Rum cemaatinden itiraz geldi.

USULE AYKIRI Vakıflar Genel Müdürlüğü, 11 Mart’ta bölge müdürlüklerine gönderdiği yazıda, eksilen cemaat vakıfları yönetim kurulu üyeleri için seçim yerine atama talimatı verdi.

67 vakıfla Türkiye’deki azınlık cemaatleri arasındaki en fazla vakıfa sahip Rum cemaati genelgeye itiraz etti. 28 Mart’ta toplanan Rum Cemaati Vakıfları temsilcileri genelgeyi tartışmaya açtı. Toplantının sonunda, genelgenin, vakıfların yönetim kurulu üyelerinin tarihsel belirlenme yapısına ve geleneklerine aykırı olduğu ve günümüzün ihtiyaçlarının karşılanmadığına karar verildi.

TALEP: SEÇİM YÖNETMELİĞİ İVEDİLİKLE ÇIKARILMALI

Demokratik bir hak olan seçimlerin bir an önce gerçekleştirilmesine ve vazgeçilemez olduğuna dikkat çekildi. Rum cemaati temsilcileri, toplantıya katılan Cemaat Vakıfları Temsilcisi Moris Levi’den seçim yönetmeliğinin ivedilikle çıkartılmasına dair taleplerinin ilgili makam olan Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne iletilmesini istedi.

Bu haber artigercek.com kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (artigercek.com) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+