​Ermenistan ve Fransa Dışişleri Bakanları bir araya geldi - Gündem
27 Kasım 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Տրե / Օր : Վահագն / Ժամ : Արփող

Gündem :

17 Nisan 2019  

​Ermenistan ve Fransa Dışişleri Bakanları bir araya geldi

​Ermenistan ve Fransa Dışişleri Bakanları bir araya geldi ​Ermenistan ve Fransa Dışişleri Bakanları bir araya geldi
Fransa Dışişleri Bakanlığı’ndan edinen bilgiye göre Frana Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Ermeni mevkidaşı Zohrap Mnatsakanyan ile bir araya geldi. Ermenistan ve Fransa Dışişleri Bakanları Dağlık Karabağ (Artsakh) Sorunu’nun çözüm konusunu ele aldılar.

Bakanlar Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki son görüşmeleriyle ilgili fikir alışverişinde bulundu.

Görüşme çerçevesinde Fransa Dışişleri Bakanı Fransa’nın Karabağ Sorunu’nun müzakere yoluyla çözmeye yönelik taahüdünü yeniden tasdik etti.

Bakan Mnatsakanyan Ermenistan’ın 24 Nisan’I Ermeni Soykırımını Anma Günü olarak ilad eden ve kararname imzalayan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un yaptığı adıma sıcak baktığını ifade etti.

Mnatsakanyan, bu kararnamenin inkar edilmiş adaletin yerini bulmasına yönelik Fransa’nın tavrının devamlılığının göstergesi olduğunun altını çizdi.

Ermenistan Dışişleri Bakanı Fransız mevkidaşına Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın 15 Nisan’da çıktığı yangın nedeniyle Paris’te bulunan Notre Dame Katedralinin zarar görmesiyle ilgili mektubunu sundu. Paşinyan’ın mektubunda katedralin eski görünümünün kavuşması için Fransız mevkidaşıyla birlikte ortak çabalarıyla gerekli adımlar yapılacağı ifade ediliyor.

Taraflar, insani, bilimsel ve kültürel alanlardaki işbirliğinin devamlılığına ve derinleştirmesine dair konular dahil olmak üzere Ermeni-Fransız uzun yıllara dayanan dostluk ilişkilerine değindi.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+